Niezależne skrzydła napędzają robota

| Technologia
University of Maryland

Profesorowie S.K. Gupta i Hugh Bruck z University of Maryland stworzyli pierwszego latającego robota, którego skrzydła poruszają się całkowicie niezależnie od siebie. Urządzenie "RoboRaven" wyposażono w dwa silniki, z których każdy porusza jednym skrzydłem. Taka konstrukcja pozwala na zaprogramowanie robota do wykonywania dowolnych manewrów.

Budowanie latających robotów jest niezwykle trudne. Nie tylko z powodów czysto inżynieryjnych, ale również dlatego, że każdy błąd prowadzi do uderzenia w ziemię i często do zniszczenia urządzenia, które trzeba mozolnie odtwarzać.

Profesor Gupta od wielu lat pracuje nad latającymi robotami, które są napędzane skrzydłami. W 2007 roku wraz profesorem Hugh Bruckiem i jego studentami zaprezentował robota korzystające z jednego silnika. Poruszał on jednocześnie oboma skrzydłami. Do roku 2010 powstały kolejne wersje urządzenia, a ostatnie z nich mogło nieść miniaturową kamerę, wypuszczane było przez naziemnego robota oraz - co niezwykle ważne - radziło sobie z wiatrem wiejącym z prędkością do 16 km/h.

Jednak urządzenie poruszające jednocześnie oboma skrzydłami ma spore ograniczenia. Dlatego w ubiegłym roku Gupta skontaktował się z Bruckiem i rozpoczęli prace nad robotem zniezależnie napędzanymi skrzydłami.

Pierwsze wersje robota były zbyt ciężkie. Silniki i zasilanie uniemożliwiły wzniesienie mu się w powietrze. Aby "odchudzić" swoje urządzenie uczeni wykorzystali zaawansowane technologie cięcia laserowego oraz drukarki 3D, dzięki którym wykonali precyzyjne, polimerowe podzespoły. Efekty ich pracy możemy podziwiać na poniższym filmie. Robot przeszedł nawet prawdziwy chrzest bojowy. Udało mu się uniknąć atakującego jastrzębia (1:50).

 

robot RoboRaven skrzydła