Czas na zmiennokształtne

| Technologia
MIT

Mili-molten to skonstruowany na Massachusetts Institute of Technology mechaniczny łańcuch, który może przybierać najróżniejsze kształty. Jego konstruktorów zainspirowały proteiny, a zbudowali go po to, by stał się podstawą dla przyszłych urządzeń, które będą mogły dowolnie zmieniać kształt.

Neil Gershenfeld, Ara Knaian oraz Kenneth Cheung pragną, by w przyszłości powstały urządzenia zmieniające kształt w zależności od potrzeb. Aby to osiągnąć musieli stworzyć nowy rodzaj silnika. Taki, który nie bylko będzie mały i odpowiednio mocny, ale także utrzyma swoją pozycję po odłączeniu zasilania. Zbudowali więc urządzenie, które nazwali silnikiem elektropermanentnym.

Działa on podobnie jak magnesy na złomowisku samochodów. Tam urządzenie przenoszące pojazdy korzysta z potężnego magnesu stałego oraz słabszego elektromagnesu, którego kierunek pola można zmieniać za pomocą prądu. Pola oby magnesów dodają się lub odejmują, dzięki czemu możemy włączać i wyłączać magnes stały, bez potrzeby ciągłego dostarczania dużych ilości prądu do elektromagnesu. Urządzenie z MIT-u korzysta z podobnego rozwiązania, z tym, że magnesy są wykorzystywane do poruszania stalowym pierścieniem, który je otacza.

Przypominający gąsienicę robot będzie służył do prowadzenia testów nad przyjmowaniem dowolnych kształtów. Uczeni wykonali już symulacje komputerowe, które wykazały, że odpowiednio długi łancuch może przyjmować dowolny zadany kształt. Przyszłe zmiennokształtne urządzenia składałyby się z wielu miniaturowych łańcuchów.

Wykazaliśmy, że możliwe jest skonstruowanie uniwersalnego bardzo prostego systemu - mówi Cheung.
Uczeni z MIT-u już wcześniej eksperymentowali np. z robotami, które potrafią budować się z osobnych elementów. Jednak teraz Gershenfeld i jego koledzy odkryli, że do zbudowania zmiennokształtnych robotów znacznie lepiej nadają się łańcuchy. Są one prostsze, łatwiej je zasilać, kontrolować i komunikować się z nimi.

 

robot łańcuch zmiana kształtu mili-molten