Śródziemnomorski rolnik w Skandynawii
Analiza DNA kości neolitycznych mieszkańców Skandynawii przyniosła zaskakujące rezultaty. Genom jednej z kobiet - oznaczonej jako Gök4 - którą pochowano przed 5000 laty na terenie dzisiejszej parafii Gökhem jest najbardziej podobny do DNA dzisiejszych mieszkańców... Cypru i Sardynii. To bardzo ważne odkrycie z punktu widzenia historii, gdyż wiadomo, że kobieta należała do społeczności rolniczej. Jej genom był odmienny od genomu myśliwych-zbieraczy.
Naukowcy zgadzają się co do tego, iż rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie. Jednak istnieją spory, co do sposobu jego rozprzestrzeniania się. Nie wiadomo, czy społeczności zbieracko-myśliwskie samodzielnie wpadały na pomysł uprawy ziemi, dowiadywały się o nim, czy też były tego uczone dzięki ruchom ludności, która już znała rolnictwo.
Oczywiście badania pojedynczej osoby, to za mało, by jednoznacznie rozstrzygać o historii rolnictwa. Jednak przed kilkoma dniami w PLoS ukazał się artykuł na temat mitochondrialnego DNA rolników i myśliwych-zbieraczy z północnej Hiszpanii. Zróżnicowanie genetyczne rolników wskazuje na różne wzorce osadnictwa, w czasie których, w różnych okresach na Półwysep Iberyjski przybywały grupy rolników.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno zakończone sekwencjonowanie genomu Ötziego wykazało, iż prawdopodobnie jego przodkowie przybyli z południa Europy.
Połączenie tych wszystkich informacji pozwala kreślić obraz neolitycznych migracji i rozprzestrzeniania się rolnictwa.
Komentarze (3)
Robin_Otzi, 28 kwietnia 2012, 08:44
Wręcz pasjonują mnie takie migracje genów w populacji ludzkiej! Czytałem o podobnych przypadkach odszukania genów Indian pośród potomków wikingów, albo przypadki charakterystycznych przebarwień skóry u dzieci we Francji pozostałość po najeździe Hunów czy tam innych. Zobaczcie jak wiele nowych kart historii można otworzyć badając DNA.
Dajcie mi znać o podobnych nowinkach!
MrVocabulary (WhizzKid), 29 kwietnia 2012, 23:39
Masz na myśli to znamie u tyłu głowy, spuścizna Attyli? Ma je bodajże 0,25% ludzkości, także w Polsce =]
Robin_Otzi, 30 kwietnia 2012, 07:53
Słyszałem raczej o ciemniejszej okrągłej plamie na dole pleców w okolicy kości ogonowej, nie pamiętam czy to tylko widoczne jest u noworodków i później zanika, ale ta plamka z tyłu głowy może mieć podobne pochodzenie.