Więcej drzew na terenach rolniczych

| Nauki przyrodnicze
Woodlot, CC BY-SA 3.0

Specjaliści zajmujący się klimatem zauważyli wzrost zadrzewienia terenów rolniczych. W czasach, gdy wciąż zmniejsza się powierzchnia lasów tropikalnych, drzewa rosnące na terenach rolniczych mogą mieć duże znaczenie dla spowolnienia zmian klimatycznych. Już teraz drzewa takie przechwytują rocznie 0,75 gigatony dwutlenku węgla.

Z danych IPCC wynika, że rolnictwo oraz związana z nim wycinka lasów tropikalnych odpowiadają za 24% antropogenicznej emisji dwutlenku węgla. Jako, że zmiany klimatyczne zagrażają też, w długim terminie, produkcji żywności, porządanym jest, by zmniejszyć emisję z rolnictwa. Ostatnie badania sugerują jednak, że jest to bardzo trudne.

Teraz okazuje się, że warto pod uwagę brać drzewa rosnące na terenach rolniczych. Międzynarodowy zespół z Azji, Afryki i Europy przeprowadził badania, z których wynika, że w 2010 roku 43% ziemi rolniczej było w co najmniej 10% pokryte drzewami. To o 2 punkty procentowe więcej niż dekadę wcześniej. Biorąc pod uwagę jak wielkie obszary są przeznaczane na produkcję rolną, oznacza to, że drzewa na obszarach rolniczych mogą mieć spory wpływ na obieg węgla w przyrodzie.

Naukowcy odnotowali też znaczące różnice regionalne. Duża pokrywa drzew na terenach rolnych występuje przede wszystkim w wilgotnych regionach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Środkowej, wschodniej części Ameryki Południowej oraz w centrum i na wybrzeżu Afryki Zachodniej. Umiarkowaną pokrywę odnotowano na południu Azji, w mniej wilgotnych obszarach Afryki, centralnej i zachodniej Europie, Amazonii i środkowo-zachodniej części Ameryki Północnej. Natomiast na wschodzie Chin, północnym-zachodzie Indii, zachodzie Azji, Sahelu, preriach Ameryki Północnej i południowym zachodzie Australii pokrywa drzew jest bardzo uboga.

Wyniki naszych badań pokazują, że istniejąca pokrywa drzew ma duże znaczenie dla obiegu węgla na terenach rolniczych. Potencjalnie może to spowalniać zmiany klimatyczne i ułatwiać adaptację. Gdy weźmiemy pod uwagę drzewa na terenach rolniczych, to całkowita ilość węgla zatrzymana na tych terenach jest czterokrotnie większa od ocen IPCC - mówi Jianchu Xu z World Agroforestry Centre.

rolnictwo drzewa zmiana klimatu