Świecąca pułapka
Niektóre owadożerne rośliny wabią ofiary za pomocą fluorescencyjnych elementów, np. jarzących się na niebiesko "lamówek".
Galeria (7)
Indyjscy naukowcy z Jawaharlal Nehru Tropical Botanical Garden and Research Institute przeskanowali za pomocą promieniowania UV o długości fali rzędu 366 nm świeże liście pułapkowe 14 dzbaneczników (Nepenthes), 5 kapturnic (Sarracenia), 5 rosiczek (Drosera), 2 tłustoszy (Pinguicula), muchołówki amerykańskiej (Dionaea muscipula) oraz pływacza gwiaździstego (Utricularia stellaris). Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie Plant Biology.
Niebieskie świecenie wykryto u przedstawicieli rodzin Nepenthes i Sarracenia, a także u muchołówki amerykańskiej. Dr Sabulal Baby sfotografował m.in. rozjarzone perystomy Nepenthes ventricosa. Owady i inne stawonogi widzą ultrafiolet, dlatego fluorescencyjne okolice mogą działać na nie wabiąco. Zgodnie z naszą wiedzą, to pierwsze studium, w ramach którego opisano by tak silną fluorescencję w królestwie roślin. Emisja fluorescencyjna nasila się w miarę wzrostu liścia pułapkowego, a później stopniowo zanika, gdy zaczyna on więdnąć i obumierać.
Aby sprawdzić, na ile niebieskie świecenie jest dla Nepenthes khasiana ważne, akademicy na 10 dni zamaskowali newralgiczne obszary niefluorescencyjnym wyciągiem ze strefy poślizgowej. Okazało się, że w porównaniu do roślin kontrolnych, skuteczność polowania znacząco spadła.
Komentarze (0)