Świecąca pułapka

| Nauki przyrodnicze
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dr B. Sabulal

Niektóre owadożerne rośliny wabią ofiary za pomocą fluorescencyjnych elementów, np. jarzących się na niebiesko "lamówek".

Galeria (7)

Dr B. Sabulal Dr B. Sabulal wszystkie zdjęcia »

Indyjscy naukowcy z Jawaharlal Nehru Tropical Botanical Garden and Research Institute przeskanowali za pomocą promieniowania UV o długości fali rzędu 366 nm świeże liście pułapkowe 14 dzbaneczników (Nepenthes), 5 kapturnic (Sarracenia), 5 rosiczek (Drosera), 2 tłustoszy (Pinguicula), muchołówki amerykańskiej (Dionaea muscipula) oraz pływacza gwiaździstego (Utricularia stellaris). Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie Plant Biology.

Niebieskie świecenie wykryto u przedstawicieli rodzin Nepenthes i Sarracenia, a także u muchołówki amerykańskiej. Dr Sabulal Baby sfotografował m.in. rozjarzone perystomy Nepenthes ventricosa. Owady i inne stawonogi widzą ultrafiolet, dlatego fluorescencyjne okolice mogą działać na nie wabiąco. Zgodnie z naszą wiedzą, to pierwsze studium, w ramach którego opisano by tak silną fluorescencję w królestwie roślin. Emisja fluorescencyjna nasila się w miarę wzrostu liścia pułapkowego, a później stopniowo zanika, gdy zaczyna on więdnąć i obumierać.

Aby sprawdzić, na ile niebieskie świecenie jest dla Nepenthes khasiana ważne, akademicy na 10 dni zamaskowali newralgiczne obszary niefluorescencyjnym wyciągiem ze strefy poślizgowej. Okazało się, że w porównaniu do roślin kontrolnych, skuteczność polowania znacząco spadła.

rośliny owadożerne fluorescencja niebieskie światło ultrafiolet Sabulal Baby rosiczki dzbaneczniki tłustosze