Ruch wyostrza umysł

| Zdrowie/uroda
faster panda kill kill (megan ann), CC

W przypadku ludzi w średnim wieku regularny ruch oznacza nie tylko zdrowie fizyczne, ale i zwiększenie możliwości intelektualnych.

Zespół doktora Martina Juneau z Montrealskiego Instytutu Serca zgromadził grupę ludzi w średnim wieku 49 lat. Przed studium mieli oni nadwagę i prowadzili siedzący tryb życia, później przez 4 miesiące wdrażali trening przedziałowy o wysokiej intensywności (ang. High Intensity Interval Training, HIIT), który polega na przeplataniu krótkich okresów intensywnego wysiłku krótkimi okresami wysiłku umiarkowanego. Na końcu odnotowano znaczącą poprawę w zakresie podejmowania szybkich decyzji, przypominania oraz rozumowania.

Kanadyjczycy przeprowadzali testy neuropsychologiczne, poza tym analizowali skład ciała, dopływ krwi do mózgu, pojemność minutową serca oraz maksymalną tolerancję wysiłku.

W ramach eksperymentu badani jeździli 2 razy w tygodniu na rowerze stacjonarnym, a także uskuteczniali trening obwodowy (w określonej kolejności wykonuje się tu 8-15 ćwiczeń; pełen zestaw to jeden obwód). Po 4 miesiącach Kanadyjczycy zauważyli spadki wagi, wskaźnika masy ciała, masy tłuszczowej oraz obwodu talii. Okazało się też, że wydolność wysiłkowa, określana na bazie maksymalnego pułapu tlenowego (VO2 max), wzrosła o 15%.

Co ciekawe, wpływ ćwiczeń nie ograniczał się wyłącznie do ciała. Odnotowana poprawa w zakresie funkcjonowania poznawczego była proporcjonalna do zmian wydolności wysiłkowej oraz wagi. Im więcej ktoś ćwiczył i więcej zbędnych kilogramów zrzucił, tym sprawniejszy intelektualnie się stawał (w czasie wysiłku zwiększa się dopływ krwi do mózgu; im sprawniejsza dana osoba, tym większy wzrost).

Juneau podkreśla, że choć spadek możliwości poznawczych jest normalną częścią procesu starzenia i bywa większy u pacjentów z chorobą wieńcową, da się temu częściowo zapobiec, ćwicząc i chudnąc.

ruch ćwiczenia wydolność wysiłkowa waga zdolności poznawcze intelektualne Martin Juneau