Jeden z najbardziej poszukiwanych gatunków odnaleziony. Pierwsze zdjęcie żywego ryjoskoczka somalijskiego

| Nauki przyrodnicze
Steven Heritage, Duke University Lemur Center

Ryjoskoczek somalijski został ponownie odkryty. Ten niewielki owadożerny ssak był ostatnio widziany w 1968 roku i znajdował się na liście „25 najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków” prowadzonej przez Global Wildlife Conservation. Dotychczas z muzealnych zbiorów znanych było 39 osobników, z których część zgromadzono przed setkami lat. Teraz na łamach PeerJ naukowcy donoszą, że gatunek został znaleziony w Dżibuti.

W ubiegłym roku zespół naukowcy w skład którego wchodzili Steven Heritage z Duke University, zmarły niedawno Galen Rathbun, światowej klasy ekspert od ryjkonosowatych z Kalifornijskiej Akademii Nauk oraz Houssein Rayaleh z Association Dijbouti Nature, podjęli trud odnalezienia ryjoskoczka somalijskiego. Uczeni dostali bowiem wiarygodne informacje, że gatunek ten, znany poprzednio wyłącznie z terenu Somalii, może występować w Dżibuti.

Rayleh, dżibutański ekolog i ekspert od ptaków był przekonany, że widział ryjoskoczka, a lokalni mieszkańcy, którym pokazywano zdjęcia okazów muzealnych byli przekonani, że gatunek przetrwał.

Rozmowy z mieszkańcami, badania odchodów oraz wiedza o terenie, w jakim mogą występować ryjoskoczki i gdzie mogą chronić się przed drapieżnikami, przyniosły oczekiwane rezultaty. Naukowcy ustawili 1259 pułapek w 12 lokalizacjach i próbowali zwabić tam zwierzęta na masło orzechowe, płatki owsiane i drożdże. Jeden z przedstawicieli nowo odkrytego gatunku złapał się już w pierwszą ustawioną pułapkę. W sumie naukowcy zaobserwowali 12 zwierząt i wykonali pierwsze w historii zdjęcia oraz nagrania wideo żywego ryjoskoczka somalijskiego.

Wstępne analizy przyniosły bardzo dobre informacje. Wydaje się, że populacja jest równie liczna jak innych ryjoskoczków. Ponadto zwierzęta żyją w terenie, w którym nie widać żadnych zagrożeń. Jest on suchy, niegościnny dla ludzi, jest więc mało prawdopodobne, by rozwinęło się tam rolnictwo czy osiedla mieszkaniowe. Zwykle gdy ponownie odkrywamy zaginiony gatunek, to znajdujemy 1 lub 2 osobniki i musimy bardzo szybko działać, by uchronić gatunek przed wyginięciem, mówi Robin Moore, jeden z liderów programu Search for Lost Species. Tym razem jest inaczej.

Najnowsze badania to również hołd złożony znanemu ekspertowi Galenowi Rathbunowi, który zaledwie kilka miesięcy po wyprawie badawczej zmarł na czerniaka. Rathbun przez dekady badał ryjkonosowate, do których należą ryjoskoczki. To jemu zawdzięczamy większość wiedzy na temat tych zwierząt. Uczony odkrył dwa nieznane wcześniej gatunki – sorkonosa szarolicego i Macroscelides micus.

Jednym z najważniejszych odkryć obecnych badań jest spostrzeżenie, że ryjoskoczek somalijski jest najbliżej spokrewniony z ryjkonosowatymi z Maroka i RPA. To zaś oznacza, że od dziesięcioleci posługujemy się zła klasyfikacją. Ryjoskoczek somalijski  nie należy do rodzaju Elephantulus, a do nowo utworzonego rodzaju Galegeeska. Zatem właściwa nazwa systematyczna gatunku powinna brzmieć nie Elephantulus revoilii, a Galegeeska revoilii.

ryjoskoczek somalijski ryjkonosowate Dżibuti Elephantulus revoilii Galegeeska revoili