Wyjątkowe dzieło sztuki

| Humanistyka
Garcia-Diez

W Moli del Salt w hiszpańskiej Katalonii odkryto wyjątkowe dzieło sztuki. Na fragmencie łupku metamorficznego zauważono wyryty rysunek, którego wiek oceniono na 13-14 tysięcy lat. Na kawałku kamienia o wymiarach 18x8,5 centymetra widoczne są półkoliste motywy. Badający je naukowcy doszli do wniosku, że kształt i proporcje wskazują, że autor rysunku przedstawił na nim chaty. Jest to zatem najstarsze znane nam artystyczne przedstawienie osady łowców-zbieraczy.

Marcos García-Diez z Uniwersytetu Kraju Basków oraz Manuel Vaquero z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej przeprowadzili analizę kształtów i rozmiarów widocznych linii. Wykazali formalne podobieństwo do obozowisk budowanych przez różne grupy łowców-zbieraczy, od Buszmenów z Kalahari po australijskich Aborygenów. Liczba struktur - siedem - również odpowiada typowej wielkości takiego obozowiska.

Wykopaliska w Moli del Salt trwają od 1999 roku. Znajdowane są tam liczne przykłady paleolitycznej sztuki, przedstawienia zwierząt oraz figury abstrakcyjne. Uczeni mówią, że mogą być one przykładami sztuki świeckiej, w przeciwieństwie do przedstawień zwierząt, którym zwykle przypisuje się znaczenie ideologiczne czy religijne. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, to, jak mówi Vaquero, możemy stwierdzić, że obozowisko to przestrzenna manifestacja struktury społecznej grupy łowców-zbieraczy, a kamień z Moli del Salt może być uznane za najstarszą znaną nam reprezentację grupy społecznej. Marcos García-Diez dodaje, że analiza techniczna wykazała, iż siedem motywów powstało w krótkim czasie, za pomocą tej samej techniki i narzędzia. To sugeruje, że autor przedstawił rzeczywistość, którą miał przed oczami.

rysunek kamień paleolit łowcy-zbieracze osada