Uczeni określili miejsce pierwszej uprawy ryżu

| Nauki przyrodnicze
FotoosVanRobin, CC

Ryż to obok pszenicy i kukurydzy najważniejsze ze zbóż żywiących ludzkość. Obecnie istnieją tysiące jego odmian, jednak naukowcom udało się określić miejsce pierwszych upraw.

Badcze z Szanghajskiego Instytutu Nauk Biologicznych przeanalizowali olbrzymią bazę danych DNA ryżu. Pod uwagę wzięli 446 odmian dzikiego ryżu Oryza rufipogon oraz 1083 odmiany ryżu uprawnego Oryza sativa. Ryż uprawny dzieli się na dwa główne podgatunki - japoński (Oryza sativa japonica) oraz indyjski (Oryza sativa indica). Pierwsza z nich ma krótkie ziarna, która lepią się po ugotowaniu, druga - ziarna długie, nielepiące się.

Na podstawie przeprowadzonych analiz zespół Bin Hana stwierdził, że jest w stanie obalić teorie mówiące, jakoby udomowienie ryżu indyjskiego przebiegało oddzielnie od udomowienia dzikiego ryżu. Wręcz przeciwnie - ryż indyjski to wynik skrzyżowania ryżu japońskiego z dzikim ryżem. Taka krzyżówka rozprzestrzeniała się następnie na południe i południowy wschód, a rolnicy, dostosowując go do lokalnych warunków, stworzyli liczne gatunki Oryza sativa indica.

Naukowcy z Singapuru dowiedzieli się również, że pierwszą udomowioną odmianą ryżu była Oryza sativa japonica uprawiana przed tysiącami lat nad brzegiem chińskiej Rzeki Perłowej. Badacze nie byli w stanie określić, od jak dawna ludzie uprawiają ryż. Jednak w ubiegłym roku w PNAS ukazał się artykuł, które autorzy, opierając się na wykopaliskach z doliny Jangcy stwierdzili, że uprawa ryżu rozpoczęła się około 8200 lat temu.

ryż oryza sativa oryza rufipogon uprawa