Ryżanki w kosmosie

| Astronomia/fizyka
JAXA

Japońska agencja kosmiczna (JAXA) przygotowała specjalne akwarium, które trafiło na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nie będzie ono miało jednak na celu zapewnienie astronautom rozrywki czy odprężenia. Naukowcy chcą się przekonać, w jaki sposób mikrograwitacja wpływa na organizmy morskie.

Możliwe będzie badanie też wpływu promieniowania kosmicznego czy degradacji kości i atrofii mięśni w warunkach zmniejszonej grawitacji. Badania potrwają do 90 dni i pozwolą zrozumieć mechanizmy występowania schorzeń trapiących ludzi na Ziemi.

Akwarium zamieszkują ryżanki japońskie. Te niewielkie rybki, ze względu na swój krótki okres rozrodu, są często wykorzystywane podczas badań naukowych. Wiadomo, że rozmnażają się w warunkach mikrograwitacji, można będzie zatem prowadzić badania na wielu generacjach. Ich dodatkową zaletą jest przezroczyste ciało, pozwalające na łatwe obserwowanie szkieletu i organów wewnętrznych. Ponadto genom ryżanki jest dobrze poznany, dzięki czemu możliwe będzie łatwe zidentyfikowanie wszelkich anomalii genetycznych wywołanych radiacją.

JAXA

Akwarium wyposażono w zaawansowany system cyrkulacji wody zapewniający odpowiednią temperaturę, czystość i napowietrzenie. Specjalnie na potrzeby eksperymentu opracowane nowe filtry, które udoskonalono przede wszystkim pod kątem oczyszczania wody z bakterii. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ryb w dobrej kondycji przez nawet 90 dni i ich rozmnażanie. W ciągu trzech miesięcy na ISS powinny narodzić się trzy pokolenia ryżanek.

Ryby będą automatycznie karmione, diody LED zapewnią symulację dnia i nocy, a eksperyment będzie bez przerwy obserwowany przez dwie kamery.

ryżanka japońska ryby przestrzeń kosmiczna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS JAXA