2-dniowy seksualny efekt halo zwiększa zadowolenie ze związku

| Zdrowie/uroda
Stoichiometry, CC

Po stosunku ludzie nawet przez 2 dni doświadczają zwiększonej satysfakcji seksualnej, co sprzyja przywiązaniu i zadowoleniu ze związku w dłuższej perspektywie czasowej.

Nasze badanie pokazuje, że satysfakcja seksualna pozostaje podwyższona 48 godzin po współżyciu. Ludzie z silniejszą "poświatą" seksualną - a więc ludzie wspominający o większej satysfakcji seksualnej 48 godzin po stosunku - donoszą [również] o wyższym poziomie zadowolenia ze związku parę miesięcy później - opowiada Andrea Meltzer, psycholog z Uniwersytetu Stanowego Florydy.

Naukowcy dywagowali, że seks odgrywa kluczową rolę w przywiązaniu par. Większość dorosłych uprawia jednak seks co parę dni, nie codziennie. Mając to na uwadze, zespół Meltzer wysnuł hipotezę, że współżycie zapewnia krótkotrwały zastrzyk satysfakcji seksualnej, podtrzymując przywiązanie między aktami seksualnymi i zwiększając zadowolenie z relacji w dłuższej perspektywie czasowej.

By sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, autorzy publikacji z pisma Psychological Science przeanalizowali dane z dwóch badań podłużnych. W jednym wzięło udział 96 par nowożeńców, a w drugim 118.

Każdego wieczora przez 2 tygodnie przed pójściem spać nowożeńcy mieli w dzienniku z osobna odpowiedzieć na pytanie, czy tego dnia uprawiali seks z mężem/żoną. Bez względu na odpowiedź mieli też ocenić, w jakim stopniu byli usatysfakcjonowani seksualnie tego dnia i jak szczęśliwi byli dziś z partnerem, w swoim związku oraz małżeństwie. Oceny należało dokonać na 7-punktowej skali, gdzie 1 oznaczało wcale, a 7 niesamowicie. Partnerzy wypełniali też 3 testy dotyczące jakości małżeństwa (robili to na początku studium i na sesji 4-6 miesięcy później).

Średnio podczas 14 dni ochotnicy uprawiali seks 4-krotnie. Okazało się też, że seks uprawiany danego dnia wiązał się z utrzymującą się w czasie satysfakcją seksualną (ochotnicy nadal donosili o podwyższonej satysfakcji erotycznej 48 godzin od pojedynczego aktu seksualnego). Na korelację tę nie wpływały wiek ani płeć. Występowała ona także po wzięciu poprawki na inne czynniki, w tym na częstość uprawiania seksu, cechy osobowościowe czy długość relacji.

Mimo że zadowolenie ze związku zmalało między początkiem studium a sesją przeprowadzaną 4-6 miesięcy później, osoby, u których występowała stosunkowo duża poświata seksualna, radziły sobie o wiele lepiej. Na początku wspominały o wyższej satysfakcji małżeńskiej, a między 4. a 6. miesiącem małżeństwa doświadczały mniej gwałtownych spadków satysfakcji.

Ponieważ podobne wzorce występowały w dwóch niezależnych badaniach, dowody na istnienie seksualnego efektu halo są, wg Meltzer, silne.

seks poświata efekt halo Andrea Meltzer