Selen ważny dla rozwoju pęcherzyków jajnikowych

| Zdrowie/uroda
sean dreilinger

Australijscy naukowcy wykazali, jak ważny jest selen dla rozwoju zdrowych pęcherzyków jajnikowych.

Selen to ważny pierwiastek śladowy, który występuje w pokarmach bogatych w białko, takich jak czerwone mięso, owoce morza czy orzechy. Pełni ważną rolę w wielu funkcjach biologicznych, w tym w odpowiedzi immunologicznej i produkcji hormonów tarczycy, a także działa jako przeciwutleniacz, pomagając usunąć z organizmu szkodliwe substancje - tłumaczy Melanie Ceko z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Wiedzieliśmy od jakiegoś czasu, że selen jest ważny dla męskiej płodności, ale dotąd nikt nie badał, jaki może być udział tego pierwiastka w zdrowej reprodukcji kobiet.

Dzięki wykorzystaniu aparatury z Synchrotronu Australijskiego zespół profesorów Hugh Harrisa i Raya Rodgersa był w stanie stwierdzić, gdzie dokładnie selen występuje w jajnikach. W dalszej kolejności akademicy skupili się na selenoproteinie GPX1.

Nasze wyniki są bardzo ważne, bo pokazują, że w dużych, zdrowych pęcherzykach jajnikowych występują podwyższone stężenia selenu i selenoprotein. Podejrzewamy, że jako przeciwutleniacze spełniają one krytyczną rolę na późnych etapach rozwoju pęcherzyków, pomagając w stworzeniu zdrowego środowiska dla jaja. Zauważyliśmy, że w komórkach jajowych, z których powstała ciąża, ekspresja GPX1 była znacząco wyższa, w niektórych przypadkach nawet 2-krotnie.

Wg Ceko, trzeba przeprowadzić kolejne badania, by zrozumieć, jak można zoptymalizować poziom selenu, zwiększając szanse kobiety na poczęcie. Ponieważ nadmiar selenu jest szkodliwy, nie chodzi o przyjmowanie szeregu suplementów.

selen pęcherzyki jajnikowe selenoproteiny GPX1 rozwój Melanie Ceko