Zbadali, co ludzie mówią przez sen

| Zdrowie/uroda
Betsssssy, CC

Zespół francuskich naukowców zbadał, co ludzie mówią przez sen. Okazało się, że większość kwestii ma negatywny charakter, pojawia się też sporo przekleństw.

W ramach studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Sleep, akademicy obserwowali i nagrywali 232 śpiących ochotników (wykonywali wideopolisomnografię). Większość próby (59%) stanowili mężczyźni. U 129 osób występowały zaburzenia zachowania w czasie snu REM (ang. rapid eye movement sleep behavior disorder, RBD), a u 87 zdiagnozowano somnambulizm/lęki nocne. Wśród badanych znalazło się też 15 zdrowych osób.

Naukowcy podkreślają, że choć większości ludzi zdarzyło się mówić przez sen, mało badań dotyczyło treści tych wypowiedzi. By uzupełnić lukę w wiedzy, Francuzi poprosili ochotników o spędzenie 2 nocy w laboratorium. Biorąc poprawkę na to, że gros osób mówi przez sen tylko od czasu do czasu, zespół ograniczył się do pacjentów z zaburzeniami (parasomniami), które zwiększają częstość tego zjawiska.

Uczeni doliczyli się 883 dźwiękowych epizodów, z których 59% stanowiły niewerbalne odgłosy, w tym mamrotanie, krzyki, szepty i śmiech. Wystąpiło też 3349 zrozumiałych wyrazów. Najczęstszym słowem było "nie"; padało ono aż 4-krotnie częściej niż w czasie czuwania. Przekleństwo k...a było jeszcze bardziej popularne, bo pojawiało się średnio aż 800 razy częściej niż na jawie.

Przemoc słowna trwała dłużej w fazie snu REM i polegała w dużej mierze na znieważaniu czy potępianiu kogoś. W fazie snu NREM pojawiały się zaś przekleństwa.

Mężczyźni mówili przez sen częściej niż kobiety i używali więcej przekleństw.

Większość wypowiadanych przez sen kwestii nosiła znamiona poprawności gramatycznej (naukowcy wspominają o składni, słownictwie i naprzemienności wypowiedzi "rozmówców"), co sugeruje, że układ nerwowy działa wtedy podobnie jak podczas czuwania. Wygląda to tak, jakby śpiący wdawali się w napiętą wymianę zdań z niesłyszalnymi innymi.

sen mówienie mowa kwestie słowa somnambulizm lęki nocne przekleństwa