Prototypowe urządzenie do walki z sepsą

| Medycyna
Reuters

Sepsa zabija więcej ludzi niż nowotwór prostaty, piersi i AIDS łącznie. Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) informują, że każdego roku w USA na sepsę zapada ponad milion osób, z czego umiera od 30 do 50 procent. Mike Super z należącego do Uniwersytetu Harvarda Wyss Institute przypomina, że nie istnieje standardowa terapia leczenia sepsy. Obecnie podaje się antybiotyki i płyny. My mówimy o terapii i o tym, czego brakuje" - stwierdza uczony. A tym, czego brakuje jest, jego zdaniem, metoda szybkiego usuwania patogenów z krwioobiegu, zanim jeszcze wywołają one śmiertelną reakcję zapalną.

Super i jego zespół opracowali prototypową metodę walki z sepsą. Wykorzystali przy tym system do dializy, który filtruje krew przez specjalną tubę wypełnioną niewielkimi włóknami powleczonymi proteiną fcMBL. Proteiny takie jak fcMBL, które pochodzą z układu odpornościowego, wiążą cukry, które są częścią ściany komórkowej patogenów. Łączą się one ze ścianami komórkowymi bakterii, grzybów, wielu pasożytów i wirusami, wiążą też ich toksyny - mówi Super. Krew przepuszczana przez tubę zostaje oczyszczona z patogenów i powraca do ciała pacjenta.

Obecnie system jest testowany na dużych zwierzętach oraz na szczurach. Testy na szczurach wykazały, że skuteczność systemu wynosi 99%. Twórcy systemu chcą w najbliższym czasie rozpocząć testy na ludziach.

 

sepsa krew patogen