Polujący na słonie kłusownicy trują sępy, by nie zdradziły ich położenia

| Nauki przyrodnicze
Lip Kee, CC

Sępy zlatują się do ciał nielegalnie zabitych słoni i nosorożców, zdradzając strażnikom, gdzie działają kłusownicy. By wyeliminować skrzydlatych świadków, przestępcy zatruwają padlinę.

Jak donosi Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, w okolicach namibijskiego Parku Narodowego Bwabwata w lipcu zginęło w ten sposób do 600 sępów (w większości przypadków były to zagrożone wyginięciem sępy afrykańskie). Co gorsza, ptaki te znajdują się właśnie w połowie cyklu lęgowego, więc osierocone przez rodziców młode czeka zapewne śmierć głodowa.

Zatruwając padlinę, kłusownicy mają nadzieję wyeliminować sępy z obszaru swojego działania i uniknąć w ten sposób wykrycia - wyjaśnia Leo Niskanen, dodając, że w ostatnich latach podobne incydenty odnotowano w Tanzanii, Mozambiku, Zimbabwe, Botswanie i Zambii.

Trucizna zmniejsza również liczebność orła sawannowego (Aquila rapax) oraz kuglarza (Terathopius ecaudatus), a także lwa, hieny oraz szakala.

Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich 30 lat liczebność sępów w Afryce Zachodniej skurczyła się średnio o 42%. W największym stopniu ucierpiał sęp plamisty (Gyps rueppellii), bo w jego przypadku spadki sięgnęły 85%.

W wielu krajach afrykańskich brakuje odpowiednich uregulowań prawnych oraz innych sposobów kontrolowania masowego wykorzystania trucizn. Nawet gdy uda się ująć sprawców, kary są minimalne, trudno więc mówić o jakimkolwiek odstraszaniu przestępców.

sępy padlina słonie nosorożce kłusownicy zatruwać padlina liczebność