Zsyntetyzowali superzabójcę komórek nowotworowych

| Medycyna
K. C. Nicolaou

Zespół chemików z Rice University poinformował o zsyntetyzowaniu molekuły zwanej z angielska shishijimicin A. To potencjalnie bardzo silny lek przeciwnowotworowy.

Molekułę tę odkryto ponad 10 lat temu u rzadkiego gatunku żachw z gatunku Didemnum proliferum. Wówczas to podczas testów laboratoryjnych stwierdzono, że wspomniana molekuła jest dla komórek nowotworowych 1000-krotnie bardziej toksyczna niż przeciwrakowy taxol (paclitaxel). Niestety uzyskana ilość shishijimicin A była zbyt mała, by przeprowadzić szerzej zakrojone testy. Teraz molekuła została zsyntetyzowana przez uczonych pracujących pod kierunkiem K. C. Nicolaou, światowej sławy chemika specjalizującego się w syntezie naturalnych molekuł. Sam uczony wiąże z nową molekułą spore nadzieje. Jest ona tak potężna, że być może wystarczy wprowadzić do komórki jedną lub dwie molekuły, by komórka obumarła.

Zsyntetyzowanie shishijimicin A zajęło Nicolaou zaledwie dwa lata. Tak szybki proces był możliwy dzięki temu, że uczony oparł się na swoich własnych pracach z lat 90., kiedy to syntetyzował kalicheamycynę. To, co wówczas zsyntetyzowaliśmy było zbyt toksyczne, by tego używać, ale dzięki naszym pracom doszło do ożywienia całego obszaru badań i teraz możliwe jest precyzyjne branie na celownik poszczególnych komórek. Gdyby nie nasze prace sprzed lat to obecnie syntetyzowanie nowej molekuły zajęłoby nam znacznie więcej czasu - mówi Nicolaou.

Uczony mówi, że jego kolejnym krokiem w badaniach nad shishimijicin A będzie uproszczenie metody syntezy oraz taka zmiana molekuły, by można było ją doczepić do przeciwciał i wraz z nimi dostarczyć do komórek nowotworowych. Później uczony i jego grupa będą musieli zainteresować swoimi pracami firmy farmaceutyczne i wspólnie opracować lek, który być może trafi do badań klinicznych.

Molekuła, nad którą pracuje Nicolaou jest tak silna, że do fazy klinicznej badań wystarczy zaledwie kilkaset miligramów. Mam nadzieję, że dzięki naszej molekule powstanie efektywny lek przeciwnowotworowy, mówi uczony, dodając, że obecnie firmy farmaceutyczne prowadzą badania nad setkami molekuł potencjalnie zwalczającymi różne rodzaje nowotworów.

shishijimicin A synteza nowotwór komórka nowotworowa