Jak brzmi pajęcza sieć? Naukowcy z MIT przełożyli drgania sieci na dźwięki słyszalne dla ludzi
Tkające sieci pająki posiadają bardzo wyczulone nogi, dzięki którym odbierają drgania sieci, w której szamoce się ofiara. Teraz naukowcy przełożyli te drgania na dźwięki, które możemy usłyszeć i wyobrazić sobie to, co czuje pająk.
Pajęcza sieć może być postrzegana jak przedłużenie ciała pająka, który na niej żyje. Jest tez czujnikiem, mówi Markus Buehler z Massachusetts Institute of Technology (MIT), który prezentował swoje badania podczas wirtualnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Gdy wykorzystamy rzeczywistość wirtualną i zanurzymy się w pajęczej sieci możemy usłyszeć i zrozumieć to, co dotychczas mogliśmy tylko obserwować.
Poszczególne nici w pajęczej sieci mają różną długość i są poddane różnym naprężeniom. Dlatego też emitują różne dźwięki. Zespół Buehlera wykorzystał laser do stworzenia trójwymiarowej mapy ruchu sieci pająka z gatunku Cyrtophora citricola. Zbadali częstotliwość drgań i elastyczność każdej z nici i przypisali im odpowiednie dźwięki w zakresie słyszalnym dla człowieka. Dzięki temu możemy usłyszeć, jak brzmi pajęcza sieć.
Oczywiście naukowcy musieli dokonać pewnych założeń. Na przykład dźwięki wydawane są przez syntezator imitujący harfę. Nici położone bliżej słuchacza są głośniejsze, niż to położone dalej. Sami zresztą posłuchajcie.
Komentarze (3)
AlexiaX, 13 kwietnia 2021, 03:31
Brzmi trochę niepokojąco, jak muzyka z jakiegoś filmu. Tylko czy pająk faktycznie słyszy dźwięki, czy tylko odczuwa drgania zmysłem dotyku?
Jarek Duda, 13 kwietnia 2021, 06:00
Z takich dźwięków pewnie często można by odtworzyć kształt, jak w słynnym pytaniu https://pl.wikipedia.org/wiki/Czy_da_się_usłyszeć_kształt_bębna%3F
Choć pewnie jest wiele kontrprzykładów, jak "homofoniczne" bębny o tym samym zbiorze częstotliwości własnych (aczkolwiek są różnice: https://www.comsol.com/blogs/can-we-hear-the-shape-of-a-drum/ ):
cyjanobakteria, 13 kwietnia 2021, 11:27
Wszystkie dźwięki prędzej czy późnej są przeniesione na drgania mechaniczne narządów. W uchu drga błona bębenkowa, a kwestią mózgu jest, jak to zinterpretuje. Niektórzy ludzie cierpią na szumy w uszach i jest wiele przyczyn tego schorzenia wliczając w to stany zapalne, które podrażniają nerwy albo wysokie ciśnienie, które słychać poprzez tkanki. Ludzkie oko rejestruje obraz do góry nogami ze ślepą plamką, który jest korygowany przez mózg.
Pająki nie mają uszu, ale wyczuwają drgania sieci, powierzchni i powietrza włoskami i odnóżami. Inna ciekawostka to, że większość pająków ma cztery pary oczu i widzą one na inny sposób i w innym zakresie. Zamiast jednej pary złożonych gałek ocznych mają kilka, które mają różne zastosowanie.