Zastygłaby z gorąca
Duże zmiany temperatury atmosfery mogą unieruchomić płyty tektoniczne tworzące skorupę Ziemi (Earth and Planetary Science Letters).
Na skorupę ziemską składa się kilkanaście płyt tektonicznych, które graniczą od spodu z górną warstwą płaszcza ziemskiego: nieciągłością Mohorovičicia, zwaną też nieciągłością Moho. Jej ruchy wywołują powolne ruchy płyt.
Międzynarodowy zespół naukowców chciał lepiej zrozumieć, jak temperatura atmosfery może wpływać na właściwości płaszcza. Dzięki rozważaniom teoretycznym i symulacjom matematycznym stwierdzono, że gdyby temperatura powierzchni naszej planety wzrosła o ok. 100°C i pozostała taka przez kilka milionów lat, płaszcz mógłby się stać mniej lepki, co zahamowałoby ruchy płyt tektonicznych.
Główny autor artykułu, profesor Adrian Lenardic z Rice University, podkreśla, że wymagane wzrosty temperatury są dużo wyższe od tych, z jakimi mielibyśmy do czynienia w przypadku zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka. Do katastrofalnych zmian mogłyby za to doprowadzić zmiany w aktywności wulkanicznej czy Słońca.
Wyniki badań zespołu dostarczają wskazówek odnośnie do poszukiwań planet przyjaznych życiu w obrębie Drogi Mlecznej. Louis Moresi, profesor nadzwyczajny Monash University, wyjaśnia bowiem, że płyty tektoniczne zapewniają energię konieczną do powstania życia. Opisane studium pomaga też stwierdzić, czemu Ziemia i Wenus, planety podobnej wielkości, które w dodatku leżą dość blisko siebie, ewoluowały w dwóch różnych kierunkach. Atmosfera Wenus składa się jednak głównie z dwutlenku węgla, co prowadzi do efektu cieplarnianego i podgrzania powierzchni planety. Jest ona o ponad 400°C gorętsza od powierzchni Ziemi. Brak też oznak istnienia ruchów tektonicznych. Wysoka temperatura jest przyczyną, dla której na Wenus nie ma płyt tektonicznych – podsumowuje Moresi.
Komentarze (4)
Tomasz00, 19 maja 2008, 16:57
Na Wenus nie ma "płyt tektonicznych". Nie znam żadnych dowodów przemawiających za tym faktem. Poza tym teoria tektoniki płyt jest związana silnie z konwekcją zachodzącą w warstwach płaszcza Ziemskiego - takowa konwekcja jest pojęciem czysto teoretycznym, gdyż nie jest udowodniona. Z całym szacunkiem dla Pana profesora, ale chyba trochę za bardzo go poniosło. Mechanizm "ruchów" tektonicznych nie est jeszcze do końca znany.
este perfil es muy tonto, 19 maja 2008, 18:09
a co dla życia daje ruch płyt tektonicznych?
waldi888231200, 19 maja 2008, 18:10
Trzęsienia ziemi, tsunami , brak naprężeń w skorupie. 8)
leszczo, 20 maja 2008, 15:27
jak dla mnie to sa skutki destrukcyjne, jedyny jaki ja znam to sa wulkany bez nich nie powstalo by zycie na ziemi.