Słodkie napoje skracają telomery?

| Zdrowie/uroda
Mike Schmid, CC

Picie słodkich napojów wiąże się ze starzeniem komórek. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco zauważyli, że telomery (ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed "przycinaniem" chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki) białych krwinek ludzi pijących więcej słodkich napojów są krótsze.

Akademicy mierzyli długość telomerów z przechowywanego DNA 5309 ludzi w wieku 20-65 lat bez historii cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych. W latach 1999-2002 brali oni udział w National Health and Nutrition Examination Survey.

Regularne spożycie słodkich napojów gazowanych może wpływać na rozwój choroby, nie tylko obciążając system metabolicznej kontroli poziomu cukru, ale także przyspieszając komórkowe starzenie tkanek - tłumaczy dr Elissa Epel. To pierwsze wyniki pokazujące związek napojów ze skracaniem telomerów. Utrzymuje się on bez względu na wiek, rasę, dochód i wykształcenie. Skracanie telomerów rozpoczyna się na długo przed początkiem choroby. Co więcej, mimo że tutaj badaliśmy dorosłych, niewykluczone, że związek skracania telomerów z konsumpcją słodkich napojów występuje też u dzieci.

Autorzy publikacji z American Journal of Public Health podkreślają, że w przypadku wszystkich ochotników porównywali długość telomerów i spożycie słodkich napojów tylko raz, dlatego, przynajmniej na razie, nie można mówić, że zaobserwowany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy. Epel prowadzi obecnie kolejne, tym razem bardziej długofalowe studium, w ramach którego naukowcy będą próbowali określić wpływ konsumpcji na różne aspekty starzenia komórkowego. Wcześniej skracanie telomerów powiązano z oksydacyjnym uszkodzeniem tkanek, stanem zapalnym i insulinoopornością.

Uwzględniając, jak telomery skracają się średnio z wiekiem, Kalifornijczycy wyliczyli, że codzienna konsumpcja ok. 590-ml (20 uncji) napoju dodawała badanym 4,6 roku. Tym samym, wg Cindy Leung, jej wpływ na długość telomerów jest porównywalny z paleniem papierosów lub, w przypadku oddziaływań pozytywnych, regularnych ćwiczeń.

Średnie spożycie słodzonych napojów wynosiło 12 uncji (ok. 355 ml), lecz ok. 21% tej reprezentatywnej dla Amerykanów próby wypijało co najmniej 20 uncji napoju dziennie.

Koniecznie trzeba ustalić, jakie czynniki dietetyczne mogą skrócić, a jakie wydłużyć telomery - podsumowuje Leung.

słodkie napoje telomery długość białe krwinki spożycie konsumpcja Elissa Epel Cindy Leung