Opłaca się chronić słonie

| Nauki przyrodnicze
asura

Badania przeprowadzone przez WWF, University of Vermont oraz University of Cambridge dowiodły, że większości krajów Afryki opłaca się chronić słonie przed kłusownikami. Specjaliści wyliczyli, że kraje Afryki każdego roku tracą przez kłusowników około 25 milionów dolarów dochodów z turystyki. "Moralne i etyczne powody, dla których należy chronić słonie, istniały zawsze. Jednak nie każdy zwraca na nie uwagę. Nasze badania dowodzą, że również z ekonomicznego punktu widzenia są to działania opłacalne" - mówi główny autor badań, doktor Robin Naidoo z WWF.

Każdego roku kłusownicy zabijają 20-30 tysięcy afrykańskich słoni. Pozyskują w ten sposób kość słoniową, którą kupują mieszkańcy Chin i innych krajów Azji. "Wiemy, że wraz ze wzostem kłusownictwa zmniejsza się ruch turystyczny. Nasza praca to pierwsza próba oszacowania strat. Badania dowodzą, że z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się chronić słonie" - mówi wspólautor badań, profesor Andrew Balmfod z University of Cambridge.

"Średni zwrot z inwestycji w ochronę słoni na wschodzie, zachodzie i południu Afryki jest równie duży, co średni zwrot z inwestycji w edukację, bezpieczeństwo żywności czy energię elektryczną. Na przykład na każdego dolara zainwestowanego w ochronę słoni z Afryce Wschodniej otrzymujemy około 1,78 USD zwrotu. To świetny biznes" - mówi doktor Brenan Fisher, ekonomista na University of Vermont.

Odmienna sytuacja jest w Afryce Centralnej. Tam słonie występują na odległych zalesionych terenach rzadko odwiedzanych przez turystów, zatem dochody z turystyki nie wystarczą, by powstrzymać kłusowników.

słoń ekonomia kłusownik ochrona