Słonie urodzone przez zestresowane matki starzeją szybciej i mają mniej dzieci

| Nauki przyrodnicze
University of Sheffield

Słonie, które urodziły się w stresujących sytuacjach, mają mniej potomstwa i szybciej się starzeją.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że słonie indyjskie (Elephas maximus), które urodziły się w okresie, gdy ich matki przeżywały najwyższy poziom stresu, mają w ciągu życia znacząco mniej dzieci, mimo że we wczesnym wieku odznaczają się wyższym wskaźnikiem reprodukcyjnym.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports zauważyli także, że dziesięciolecia później słonie te starzeją się o wiele szybciej.

Złe warunki na wczesnych etapach życia powiązano z różnymi stanami chorobowymi u ludzi, nie wiadomo jednak, czy wczesny stres przyspiesza również tempo starzenia u [innych] długowiecznych gatunków" - podkreśla dr Hannah Mumby.

Odkryliśmy, że spadek reprodukcji z wiekiem jest ostrzejszy u słoni, które urodziły się w kiepskiej porze roku. Choć rozmnażają się one nieco bardziej w młodym wieku, nadal nie kompensuje to ostrych spadów w późniejszy okresach, co przekłada się na mniejszą liczbę potomstwa ogółem.

Brytyjczycy doszli do tego wniosku, analizując dane dotyczące życia i zgonów ponad 10 tys. słoni z Birmy - 3 pokoleń żyjących na przestrzeni niemal wieku. Były to półudomowione zwierzęta, pracujące w przemyśle drzewnym.

By stwierdzić, które miesiące stanowiły dla słoni stresujące warunki, posługiwano się pomiarami metabolitów glukokortykoidu.

Okazało się, że dla zwierząt najbardziej wymagające były miesiące od czerwca do sierpnia. Przypadają one na porę monsunową, kiedy słonie najciężej pracują przy transporcie ściętych drzew do rzek. Liczba przychodzących na świat słoniątek jest wtedy najniższa, a perspektywy ich przeżycia najgorsze.

Biolodzy uważają, że uzyskane wyniki odnoszą się m.in. do słoni urodzonych w ogrodach zoologicznych, gdzie mogą one doświadczać stresu związanego z niewolą.

słoń indyjski stres potomstwo starzenie Hannah Mumby