Chcą stworzyć biologicznego robota
Leverhulme Trust, organizacja, która dąży do stworzenia pierwszego w pełni biologicznego robota, przyznała grant University of the West of England. W jego ramach naukowcy chcą użyć wielojądrowej śluziny, stanowiącej wegetatywną formę śluzowców, do stworzenia biorobota.
Śluzowce to szeroko rozpowszechnione organizmy podobne do grzybów, chociaż zaliczane są również do pierwotniaków. W 2000 roku w piśmie "Nature" ukazał się artykuł, którego autorzy stwierdzili, że w śluzowce potrafią przebyć labirynt, co wskazuje inteligencję tych stworzeń.
Prace nad biologicznym robotem prowadzone są pod kierunkiem profesora Andy'ego Adamatzky'ego. Profesor zauważa, że dla większości ludzi komputer to sprzęt z oprogramowaniem przeznaczonym do wykonania konkretnych zadań. Ta śluzina to naturalna substancja z własną inteligencją. Rozprzestrzenia się i szuka źródeł pożywienia, a gdy je znajdzie, rozgałęzia się w liczne odnogi. Potrafi wykonać złożone zadania obliczeniowe, takie jak znalezienie najkrótszej drogi pomiędzy dwoma punktami. Nasze wcześniejsze eksperymenty wykazały, że jest również w stanie transportować obiekty. Karmiąc je płatkami owsianymi byliśmy w stanie doprowadzić do tego, by rozrastało się w żądanym kierunku i przenosiło przedmioty. Taki sam efekt możemy uzyskać używając bodźca świetlnego bądź chemicznego.
Profesor przewiduje, że plasmobot, bo tak nazwał robota, będzie w stanie wyczuć obiekty i przetransportować je najkrótszą możliwą drogą w zaprogramowanym wcześniej kierunku. Plazmoboty zostaną wyposażone w układy wejścia/wyjścia i odpowiednie czujniki. Będzie można je kontrolować za pomocą światła, pola elektromagnetycznego czy podłoża, na którym będą się poruszały.
Jego zdaniem w dalekiej przyszłości plazmoboty będzie można wykorzystać do budowy miniaturowych maszyn czy dostarczania leków w ludzkim ciele. Niewykluczone, że uda się z nich wytworzyć miniaturowe komputery, z których tysiące będą żyły na naszej skórze i wykonywały różne zadania obliczeniowe.
Komentarze (3)
GregVIII, 1 września 2009, 22:29
woo woo woo nie zapedzili sie troche ci naukowcy? to ze grzyb rozwijal sie w kierunku pozywienia [cos wspomnieli o swietle, chemii ale to gdybania czy przebadane zjawisko] to raczej normalne? jak ulozysz sciezke z kromek to taki plesniak tez powoli przelezie z jedngo kawalka na drugi czy tez zastosujesz odpowiednie czynniki chemiczne zwabiajace w konkretnym kierunku.
"Plazmoboty zostaną wyposażone w układy wejścia/wyjścia i odpowiednie czujniki." szkoda, ze tego nie rozwineli jak to oni chca wmontowac te czujniki w biologiczna mase komorkowa? a moze to beda kolejne komorki o specjalnych zdolnosciach informujace reszte kolonii co sie dzieje?
Konczac przefantazjowali troche naukowcy i wg. mnie nic z tego nie bedzie.
lucky_one, 2 września 2009, 13:17
Też mi się wydaje, że trochę zbyt daleko posunięte wnioski wysunęli.. Każdy żywy organizm przecież dąży do maksymalnej efektywności energetycznej (np. szukanie najkrótszej drogi) oraz szukania pożywienia..
Wmyśl tej zasady, to każde życie na Ziemi jest inteligentne, bo dąży do tego żeby przeżyć :/
Ale kto wie - 100 lat temu dla ludzi komputery czy lasery były jeszcze większym S-F, a jednak powstały i mają się coraz lepiej..
Choć wydaje mi się że lepsze do takiego bio-niewolnictwa byłyby bardziej złożone organizmy, którymi można by sterować po prostu za pomocą dawkowania odpowiednich hormonów i podrażniania prądem zakończeń nerwowych..
thibris, 2 września 2009, 20:45
It`s alive !!!!!!!!!!!