Rośnie sprzedaż smartfonów, Chińczycy coraz mocniejsi

| Technologia
Esther Vargas, CC

W pierwszym kwartale bieżącego roku na całym świecie sprzedano 380 milionów smartfonów, a chińscy producenci coraz bardziej depczą po piętach gigantom – Samsungowi i Apple'owi. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku sprzedaż sprzedaż tych urządzeń wzrosła o 9,1%.

Na rynku wciąż dominuje Samsung, którego udziały wyniosły 20,7%. Koreańska firma sprzedała w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku aż 78,7 miliona smartfonów. To o 2,5 miliona mniej, niż w roku ubiegłym, co oznacza, że jej udziały w rynku skurczyły się o 2,6%. Mniejszy spadek udziałów, bo o 1,1% zanotował Apple. Co prawda koncern sprzedał o około 350 tysięcy smartfonów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale mimo to jego udziały spadły z 14,8 do 13,7%.

Liderów szybko goni Huawei. W pierwszym kwartale ubiegłego roku firma sprzedała 28,8 miliona smartfonów i miała 8,3% udziału w rynku, a w roku bieżącym było to już 34,2 miliona sztuk i 9% udziałów w rynku. Jeszcze większe postępy robią kolejne dwa chińskie przedsiębiorstwa. Oppo zwiększyło sprzedaż z 15,9 do 30,9 miliona sztuk, a jego udziały wzrosły z 4,6 do 8,1%, natomiast Vivo zanotowało wzrost sprzedaży z 14 do 25,8 miliona sztuk, co przełożyło się na wzrost rynkowych udziałów z 4 do 6,8 procenta. Udziały wszystkich pozostałych producentów smartfonów spadły z 45 do 41,7%.

smartfon sprzedaż Oppo Vivo Huawei Samsung Apple