Smartfony, tablety i chmura napędzają Microsoft

| Technologia
sxc.hu

Microsoft poinformował o osiągnięciu lepszych niż przewidywane wynikach finansowych za kwartał lipiec-wrzesień, który był dla firmy pierwszym kwartałem roku podatkowego 2015.. Najbardziej interesujący jest fakt, że na poprawę wyników wpłynęła dobra sprzedaż smartfonów, tabletów Surface i usług w chmurze obliczeniowej. Jednocześnie margines zysku koncernu pozostał nienaruszony. To istotny sygnał dla analityków, którzy uważali, że w związku z tym, iż wiele firm szuka coraz tańszych usług w chmurach, Microsoft będzie musiał obniżyć ceny i zmniejszyć swój margines zysku.

Po ogłoszeniu wyników akcje Microsoftu, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały o 33%, zanotowały 3-procentowy wzrost ceny do poziomu 46,36 USD. W porównaniu z innymi liderami IT, Oracle'em, IBM-em, SAP-em, VWware czy EMC, którzy informowali o słabszych wynikach finansowych, Microsoft wydaje się iść wbrew temu trendowi i jego wyniki są bardzo solidne - mówi Daniel Ives, analityk z FBR Capital Markets.

Koncern z Redmond nie zdradził szczegółów finansowych swoich operacji dotyczących chmury obliczeniowej. Poinformował jedynie, że zanotował wzrost sprzedaży o ponad 120%.

Warto tutaj zauważyć, że w ciągu ostatnich 4 lat marża brutto koncernu zmniejszyła się z ponad 80% do około 65%. Ma to związek z podjęciem przez Microsoft działalności na rynku produkcji tabletów i smartfonów. To niezwykle konkurencyjny rynek, na którym obowiązują niewielkie marże, co wpłynęło negatywnie na marżę całego koncernu.

Najnowsze wyniki Microsoftu wzmacniają pozycję firmy. Analityk Rick Sherlund zauważą, że w najbliższym czasie przychody koncernu z chmury obliczeniowej sięgną 6 miliardów dolarów rocznie. I mimo że będzie to jedynie 6% całych przychodów firmy, to wzrost ten jest niezwykle ważny, gdyż inwestorzy postrzegają chmury obliczeniowe jako bardzo przyszłościowy rynek. Zwracał na to również uwagę dyrektor wykonawczy koncernu, Satya Nadella, który na konferencji dla analityków chwalił się, że Microsoft jest jedynym graczem na rynku chmur, którego przychody rosną w tempie przekraczającym 100 procent.

Mimo zwiększonych przychodów, zysk Microsoftu zmniejszył się o 13%. Był to spadek spodziewany i ma on głównie związek z zapowiedzianymi niedawno masowymi zwolnieniami. Ich koszt to bowiem aż 1,1 miliarda USD. Dlatego też w ostatnim kwartale zysk Microsoftu wyniósł 4,5 miliarda USD czyli 54 centy na akcję. Przed rokiem było to 5,2 miliarda (62 centy na akcję). Analitycy prognozowali zysk rzędu 49 centów na akcję.

Dobre wyniki finansowe i perspektywy na przyszłość mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o udanym wdrażaniu, zapoczątkowanej przez Steve'a Ballmera, strategii zamiany Microsoftu w firmę zajmującą się urządzeniami i usługami ("devices and services").

smartfon tablet chmura obliczeniowa Microsoft wyniki finansowe