Soczewki o podwójnej ogniskowej

| Technologia
Innovega

Pentagon zamówił w firmie Innovega wykonanie prototypowego systemu iOptik oraz dostarczenie go do badań w DARPA (Agencja Badawcza Zaawansowanych Projektów Obronnych). System iOptik składa się z niewielkiego wyświetlacza (HUD) noszonego na głowie oraz, co jest najbardziej interesującą jego częścią, soczewki kontaktowej o podwójnej ogniskowej.

Soczewka pozwala na jednoczesne skupienie wzroku na dwóch obiektach położonych w różnej odległości. Pierwszym z nich są informacje, rzutowane na soczewkę przez wyświetlacz. Zawierają one m.in. dane o celu i inne  informacje przydatne na polu walki. Drugim obiektem jest ten, obserwowany przez żołnierza.

Innovega Innovega

Jednoczesne skupienie ostrości na obiektach znajdujących się w tak różnej odległości było możliwe dzięki zastosowaniu dwóch różnych filtrów. Centralna część soczewki wysyła światło z HUD wprost do źrenicy, podczas gdy zewnętrzna część soczewki zbiera światło z otoczenia i przesyła je do obwódki źrenicy. Dzięki temu oba obrazy są cały czas wyraźne.

Firma Innovega ma nadzieję, że w przyszłości jej wynalazek trafi też „do cywila“. Tego typu soczewki mogłyby działać jak wielki wyświetlacz 3D, pokazując inny obraz dla każdego oka. Wystarczyłoby wbudować je w okulary wyposażone w projektory.

Obecnie soczewki przechodzą testy kliniczne przewidziane przepisami FDA (Administracja Żywności i Leków). Przedstawiciele Innovegi twierdzą, że ich technologia mogłaby trafić na rynek już w 2014 roku.

soczewka ogniskowa obraz Innovega iOptik