Soczewki kontaktowe uwalniają lek

| Medycyna
flo21, CC

Amerykańscy naukowcy przybliżyli się do realizacji pomysłu, by wyeliminować krople do oczu i zastąpić je soczewkami kontaktowymi uwalniającymi leki. Udało im się uzyskać soczewki, które w dłuższym okresie dostarczają latanoprost, lek na jaskrę.

"Generalnie krople do oczu są nieskuteczną metodą dostarczania leków, a pacjenci ciągle stosują je niesystematycznie. Nowy wzór soczewek można potencjalnie wykorzystać w terapii jaskry oraz jako platformę do dostarczania innych leków okulistycznych" - podkreśla dr Joseph Ciolino z Massachusetts Eye and Ear Infirmary.

Soczewki uzyskano za pomocą enkapsulacji filmów latonoprostowo-polimerowych w hydrożelu. Wyprodukowane przez nas soczewki mogą dostarczać duże ilości leków w zasadniczo stałym tempie na przestrzeni tygodni-miesięcy - tłumaczy prof. Daniel Kohane ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie.

In vivo przez jeden miesiąc soczewki pozwalały osiągać takie stężenia latanoprostu w cieczy wodnistej jak przy codziennej aplikacji roztworu tej substancji. Wydawały się one bezpieczne zarówno podczas testów w hodowlach, jak i na modelach zwierzęcych.
Soczewki mają na środku otwór, a polimerowo-lekowy film znajduje się w części peryferyjnej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można za ich pomocą korygować wady wzroku.

soczewki kontaktowe lek uwalnianie krople jaskra Joseph Ciolino Daniel Kohane