Koniec walki z keczupem
Nowa powłoka opracowana przez doktoranta z MIT Dave'a Smitha to gwarancja, że wyciskanie gęstych sosów, np. keczupu czy majonezu, będzie równie łatwe co nalewanie mleka. Jak szacują Amerykanie, dzięki LiquiGlide będzie można ocalić ok. 1 mln t całkiem dobrych sosów, z technicznego punktu widzenia płynów nienewtonowskich, które dotąd marnowały się, przylegając do dna i ścianek butelki.
Zespół z MIT spędził 2 miesiące na rozważaniu i rozwiązywaniu tego problemu. W powłoce wykorzystano nietoksyczne, zaaprobowane przez Agencję ds. Żywności i Leków materiały.
LiquiGlide jest unikatowa, bo stanowi rodzaj ustrukturowanej cieczy. Jest sztywna jak ciało stałe, a jednocześnie zwilżona jak ciecz. Można ją rozpylić na powierzchni różnych opakowań, np. szklanych i plastikowych.
Obecnie inżynierowie prowadzą rozmowy z producentami butelek. Kariera LiquiGlide nie ograniczy się zapewne tylko do branży opakowaniowej. Już teraz wspomina się np. o powłokach zapobiegających oszronieniu.
Komentarze (16)
Skotos, 24 maja 2012, 15:24
Dla kogoś kogo strasznie denerwują te wszystkie pozostałości w słoikach i butelkach (wampiry, to piszący) REWELACJA - oszczędność na: czasie wygrzebywania resztek, płynach do mycia, wodzie (tej w domu i także tej w czasie przerobu plastiku na dobry odpad), jedzeniu i energii.
To jest właśnie nauka.
Belisariusz, 24 maja 2012, 15:29
Niech mi jeszcze zrobią taką, żeby cały miód wypływał to będę szczęśliwy.
romero, 24 maja 2012, 16:44
Z miodem to akurat prosta sprawa, zależy czy lubisz miodunkę czy herbatę z miodem to zalewasz czym wolisz, zamkniesz wieczko, potrząśniesz i masz. Ja z kolei mam bzika na punkcie soku w kartonie - nie lubię wyrzucać jak jeszcze chlupocze, więc nacinam po środku boku i mam jeszcze 2 łyki.
Anna Błońska, 24 maja 2012, 18:56
@Belisariusz
Podobno powłoka sprawdza się też przy miodzie Co prawda nie wiadomo, czy i kiedy trafi do produktów dostępnych na polskim rynku, ale globalizacja zrobi pewnie swoje. A zalewanie słoiczków z końcówką miodu to niezły patent, znam ludzi, którzy robią to samo przy dżemie.
Belisariusz, 24 maja 2012, 21:43
Robię tak ale w pracy się dziwnie patrzą
Mariusz Błoński, 24 maja 2012, 21:45
Dla tego jednego wynalazku opłacało się przez kilkadziesiąt lat płacić na MIT. Niech żyją sponsorzy!
mikroos, 25 maja 2012, 00:08
Naprawdę wierzycie, że którykolwiek producent kechupu pozwoli na wykorzystanie tego wynalazku w opakowaniach swojego produktu?
patrykus, 25 maja 2012, 00:20
Może przez ułamek sekundy przeszła mi taka myśl przez głowę, ale ostatecznie sprawa jest prosta. Który keczup kupisz? Ten w którym 1/4 zawartości nie da się łatwo wydusić ze środka?
mikroos, 25 maja 2012, 07:26
Tak, bo innego na rynku nie będzie
Jajcenty, 25 maja 2012, 07:38
Kupisz tańszy i ładniejszy. Być może ten przy produkcji którego nie giną delfiny, lasy deszczowe, wyprodukowany bez udziału dzieci lub pracy niewolniczej.
A producenci odbiją sobie zmniejszając stosownie rozmiar. Kiedyś chleb ważył 1Kg a kostka masła zawierała 250g 82% tłuszczu pochodzenia krowiego.
z09a, 25 maja 2012, 08:32
Ja tam mieszam musztardę z keczupem & majonezem, a resztki sosów wysiągam ze słoiczków talarkiem kiełbasy smażonej na widelcu! Nic się nie marnuje i brzuch se rośnie!
patrykus, 25 maja 2012, 10:52
Mam nadzieję że nie dałem się nabrać na jakiś sarkazm z twojej strony , mikroos, czyżbyś zapomniał o konkurencji Ludzie na pewno coś takiego docenią w butelkowanych produktach, szczególnie jeśli producent zwróci na to uwagę w kampanii reklamowej. Wyobraź sobie, według mnie nawet gorszy smakowo i odżywczo produkt ma szansę wyprzedzić konkurencje z takim rozwiązaniem, dlatego prędzej czy później jestem pewien że wszyscy to wprowadzą. No chyba że będzie zmowa producentów opakowań, ale w takie rzeczy przecież nie wierzysz
Trafiłeś w sedno tańszy i ładniejszy bo przy wzroście ceny produktu o dajmy na to nawet te 5% producent będzie mógł z dumą nakleić na najlepiej przeźroczystej butelce naklejkę "czysta butelka technology, oszczędzasz do 30%" Tak jak dziś pudliszki montuje zaworki w butelkach i chwali się że "czysta końcówka" Z tą różnicą że ta technologia jest jednak znacznie bardziej "przełomowa" jeśli można tak powiedzieć, bo taki zaworek np nie wiele zmienia w praktyce.
mikroos, 25 maja 2012, 12:25
@patrykus
Ta technologia, w przeciwieństwie do np. technologii stosowanych w samochodach, podniesie znacznie koszty opakowania - choćby z tego powodu niekoniecznie będzie to produkt konkurencyjny.
patrykus, 25 maja 2012, 12:30
Tego już wiedzieć zwyczajnie nie możesz. Spryskanie wnętrza butelki tym materiałem może być równie dobrze tańsze od montowania zaworków w butelkach.
mikroos, 25 maja 2012, 14:50
Akurat zaworek będzie musiał być jeszcze solidniejszy niż do tej pory, bo ketchup będzie łatwiej wyciekał Alternatywą jest większa ilość dodawanego zagęstnika, ale czy naprawdę tego byśmy chcieli?
patrykus, 25 maja 2012, 14:52
kombinujesz na wszystkie sposoby Na filmie wygląda to bardzo sprawnie