Nowy sposób na kwantowe splątanie
Zespół naukowy prowadzony przez inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) zaprezentował nową metodę splątania kwantowego, dzięki której w splątanych fotonach można umieścić więcej informacji niż dotychczas.
Zwykle fotony są splątywane w jednym wymiarze za pomocą jednej ze swoich właściwości, najczęściej kierunku polaryzacji Tymczasem naukowcy z UCLA, MIT-u, Columbia University, University of Maryland oraz NIST (Narodowy Instytut Standardów i Technologii), pracujący pod kierunkiem Zhendy Xie, dokonali hipersplątania fotonów, czyli splątania wielowymiarowego, podczas którego użyto kilku właściwości kwantowych jak energia czy spin fotonu. Hipersplątanie pozwoli w przyszłości na gęstsze upakowanie danych przesyłanych za pomocą splątanych fotonów.
Podczas swoich badań naukowcy uzyskali dwufotonowy optyczny grzebień częstości, co wyglądało tak, jakby fotony zostały rozbite na mniejsze części.
Jeśli chcemy przesyłać dane za pomocą fotonów, możemy je zaszyfrować właśnie za pomocą splątania. Każdy dodatkowy wymiar splątania pozwala na dwukrotne zwiększenie ilości przesłanych danych, zatem para fotonów splątana przez pięć wymiarów pozwala na przesłanie 32-krotnie większej ilości danych niż para splątana jednym wymiarem. Wykazaliśmy, że optyczny grzebień częstotliwości może zostać wygenerowany na poziomie pojedynczego fotonu. Innymi słowy, przenieśliśmy na poziom kwantowy koncepcję zwielokrotniania w dziedzinie długości fali (wavelengh division multiplexing) - mówi Xie. Zweryfikowaliśmy liczącą sobie kilkadziesiąt lat hipotezę profesora Jeffa Shapiro z MIT-u, która mówi, że splątanie kwantowe może być rozważane jak grzebień częstotliwości. Profesor Xie mógł potwierdzić wielowymiarowe, posiadające wiele stopni swobody splątanie fotonów - dodał profesor Chee Wei Wong, w którego laboratorium pracuje profesor Xie.
Komentarze (7)
Astroboy, 1 lipca 2015, 12:27
Ja tam już nie nadążam za tymi technologiami upakowania danych
Byłbym hiperwdzięczny, gdyby ktoś przystępnie rozjaśnił, ileż to fotonów tak naprawdę jest splątanych, niechby i hiper.
Mariusz Błoński, 1 lipca 2015, 12:56
O ile zrozumiałem źródło, to splątane są nadal 2 fotony, ale plącze się je nie za pomocą 1, a kilku właściwości, przez co w każdej z tych właściwości można umieścić dane. Chyba o to chodzi.
Afordancja, 1 lipca 2015, 13:40
hm..Dokładnie jak Mariusz, zrozumiałem, że jak wcześniej "splatywali" jedną cechę (jeden "bit") tak teraz mają N bitów na jednym(jednej parze) fotonów, w sumie innej możliwości nie wiedzę
Jajcenty, 1 lipca 2015, 13:47
2^5 = 32 to dość oczywiste. Co jest nieoczywiste, to skąd wziąć pięć niekomutujących własności fotonu.
Astroboy, 1 lipca 2015, 13:49
Cieszę się chłopaki, że rozumujemy wszyscy jednako, ale warto może było zastosować w artykule taki zwrot jak "para fotonów", czy coś podobnego.
W końcu jest to artykuł popularnonaukowy.
Jajcenty, a kto powiedział, że komutacja jest binarna?
Mariusz Błoński, 1 lipca 2015, 13:54
Szukajcie a znajdziecie "parę fotonów"
Astroboy, 1 lipca 2015, 13:58
Znajdujemy, ale po połowie artykułu. Trzy niejasne cytaty były wyżej.
Swoją drogą, nikogo nie dziwią te rdzennie brzmiące dla amerykańskich uczelni "nazwiska" jak Xie czy Wong?