Popowo, czyli głównie negatywnie o starzeniu

| Psychologia
Sarah.249, CC

Analiza tekstów anglojęzycznych utworów z gatunku muzyki popularnej wykazała, że seniorzy i starzenie są w nich najczęściej przedstawiani w negatywnym świetle. Wg naukowców z Anglia Ruskin University i Uniwersytetu w Hull, może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie starszych ludzi.

W czerwcu 2014 r. Brytyjczycy przejrzeli muzyczne bazy danych The Music Lyric Database, Songfacts oraz The Macronium and Absolute lyrics. Szukali tekstów odnoszących się do wieku i/lub starzenia. W okresie od lat 30. XX w. do współczesności natknęli się na 76 takich utworów. Okazało się, że aż 55 (72%) koncentrowało się na "złych" aspektach starzenia. Ich tematyka dotyczyła np. słabości, samotności i śmierci. Dekadą z największym wskaźnikiem negatywnych utworów były lata 80.

Na negatywnej liście pojawili się m.in. Elton John czy The Beatles. Naukowcy pochwalili za to teksty Boba Dylana (Forever Young), Johna Lennona (Borrowed Time) i Dusty Springfield (Goin' Back).

Biorąc pod uwagę zwiększenie długości życia i duży wzrost liczby osób powyżej 65. r.ż. w nadchodzących dekadach, starzenie staje się kwestią wagi narodowej i globalnej. Tymczasem, kosztem analizy społecznych i kulturowych wpływów [...], większość badań koncentruje się na chorobach związanych z wiekiem. Negatywne wizje wieku i starzenia mogą być zniechęcające, o złym wpływie na pewność siebie i samoocenę seniorów nie wspominając. Doświadczanie negatywnych emocji przekłada się [zaś] na niekorzystne zjawiska w obrębie zdrowia psychicznego i fizycznego, zwłaszcza sercowo-naczyniowego - podkreśla główna autorka badań Jacinta Kelly z Anglia Ruskin University, dodając, że muzyka pop jest potężnym, wpływającym na zachowanie i postawy narzędziem, którego powinno się używać odpowiedzialnie.

Kelly dodaje, że choć piosenka zespołu The Beatles When I'm Sixty Four jest postrzegana jako optymistyczna, tekst czy kiedy się zestarzeję i zacznę łysieć, za wiele, wiele lat będziesz ciągle przysyłać mi walentynkę, urodzinowe życzenia, butelkę wina? podaje w wątpliwość, że ktoś stary jest nadal uroczy, wart kochania, a to niepokojące. Dla odmiany Dusty Springfield śpiewa, że starzenie nie jest grzechem, a John Lennon twierdzi, że teraz jestem starszy, [...] przyszłość jest jaśniejsza.

Wyniki analizy ukazały się na łamach Journal of Advanced Nursing.

starość starzenie senior muzyka pop teksty analiza Jacinta Kelly