Mitochondria głównymi graczami procesu starzenia komórek
Międzynarodowy zespół naukowców wykazał po raz pierwszy, że to mitochondria uruchamiają proces starzenia komórek.
Dr João Passos z Uniwersytetu w Newcastle i inni zademonstrowali, że gdy ze starzejących się komórek usunie się mitochondria, zaczynają one przypominać młodsze komórki.
Komórki eliminują wadliwe mitochondria na drodze mitofagii. Naukowcom udało się skłonić komórki do przeskalowania tego procesu, przez co (niemal) wszystkie mitochondria zostały z nich fizycznie usunięte. Okazało się, że wtedy starzejące się komórki uległy odmłodzeniu. Markery starzenia, a więc poziom cząsteczek zapalnych, wolnych rodników tlenowych, a także ekspresja pewnych genów, spadły do wartości oczekiwanych dla młodych komórek.
To bardzo ekscytujące i zaskakujące rezultaty. Dysponowaliśmy już wskazówkami, że mitochondria odgrywają pewną rolę w starzeniu komórek, ale naukowcy z całego świata nadal nie wiedzieli dokładnie, na czym polega ich rola i jak bardzo są one istotne. Nowe odkrycia unaoczniają, że w rzeczywistości mitochondria są kluczowe dla starzenia się komórek.
Zespół z Wielkiej Brytanii i USA stwierdził także, że głównym motorem starzenia komórkowego są procesy związane z biogenezą mitochondriów.
Komentarze (8)
Arlic, 4 lutego 2016, 14:32
Wg. Mnie to badanie jest do bani, bo pokazuje coś w stylu "Jeżeli samochód nie jeździ to mniej pali"
Kodak, 4 lutego 2016, 14:53
chyba, że stwierdzenie "wszystkie mitochondria zostały z nich fizycznie usunięte" powinno brzmieć "wszystkie wadliwe mitochondria zostały z nich fizycznie usunięte" ale trzeba by zerknąć do oryginalnej treści...
TrzyGrosze, 5 lutego 2016, 08:02
Zawężanie grona podejrzanych coś mówi?
Arlic, 5 lutego 2016, 09:29
Jeżeli samochodowi ograniczymy dopływ paliwa, to będzie działał wolniej, ale awarie które się pojawiały się już nie pojawiają.
Kodak, 5 lutego 2016, 09:30
tu jest podobna informacja łącznie z filmem/wypowiedzią autora badania tylko, że tu nie jest mowa o mitochondiach tylko o "senescent cells" (starych komórkach? Wg https://en.wikipedia.org/wiki/Senescence#Cellular_senescence_2 po podziale komórki "śmieci" zostają w jednej z nich a druga jest czysta więc chodzi chyba o taką modyfikację aby wszystkie stare komórki uśmiercać co wydaje się nie mieć skutków ubocznych [przynajmniej u myszy])
wydaje się, że stoimy u progu rewolucji w medycynie a systemy emerytalne dostaną jeszcze bardziej po kieszeni
http://www.engadget.com/2016/02/05/mayo-clinic-scientists-extend-the-lifespan-of-mice-by-35-percent/
thikim, 5 lutego 2016, 09:34
Chodziło tylko o to co uruchamia proces starzenia komórek.
Naturalnie to wszystkiego nie wyjaśnia. Ale ja tu dostrzegam postęp.
Wiemy teraz na czym się skupić na poziomie komórkowym.
Pociągnę przykład z samochodem:
Ale przynajmniej się dowiedzieliśmy że to nie elektryka nawaliła. Badamy dalej.
Kwota zobowiązań emerytalnych zależy w teorii od wielu rzeczy.
Tak naprawdę w modelu jest przewidziana korekta ze względu na długość życia.
Problem polega na tym że rządzący nie chcą stosować modelu bo to oznaczałoby obniżenie emerytur do poziomu śmieciowego=przegrane wybory.
Model naturalnie jest zły, ale w teorii ma zabezpieczenie przed wydłużeniem długości życia.
Alek, 5 lutego 2016, 13:46
System emerytalny to eufemizm, który sprawia, że dzieci, które wychowują kosztem wielu wyrzeczeń wielodzietni rodzice, są następnie zmuszane do alimentacji homoseksualistów i feministek, zamiast wyłącznie swoich rodziców. To jest zwykły zabór mienia pod przymusem. Wielodzietny nie ma oszczędności, bo wydaje na dzieci. Bezdzietny ma oszczędności, a dodatkowo jest alimentowany na starość przez dzieci innych osób.
Kodak, 5 lutego 2016, 14:10
kij w mrowisko włożyłem z tymi systemami emerytalnymi - pozostańmy lepiej przy komórkach