By dostać się na chirurgiczny staż, trzeba składać miniorigami i sushi

| Ciekawostki
Kurashiki Central Hospital

By dostać się na staż chirurgiczny w osławionym Kurashiki Central Hospital w południowej Japonii, kandydaci muszą przejść przez serię wyzwań. W pierwszym teście trzeba za pomocą narzędzi chirurgicznych pozginać w żurawia origami karteczkę o powierzchni 1,5 cm2.

W dalszej kolejności adepci sztuki medycznej muszą odtworzyć ciało wypreparowanego owada. Po złożeniu - bez uszkadzania - 13 elementów powinien on mierzyć ok. 35 mm.

Najtrudniejsze wydaje się jednak ostatnie zadanie - sporządzenia miniaturowych sushi z pojedynczym (circa 5-mm) ziarenkiem ryżu oraz innymi tradycyjnymi składnikami.

Na każde zadanie kandydaci mają kwadrans. Warto składać jak najwięcej żurawi, owadów i sushi, bo wyższa liczba poprawnych wykonań zwiększa szanse na staż na chirurgii.

Specjaliści ze szpitala wybrali takie właśnie zadania, bo wszystkie wymagają olbrzymiej koncentracji, koordynacji i pewnej ręki, czyli umiejętności bardzo pożądanych u chirurgów. Dodatkowo egzaminatorzy mogą ocenić, jak ktoś funkcjonuje pod presją.

Poza nietypowym testem praktycznym zgłaszający się zdają także pisemny egzamin teoretyczny. W tym roku o staż mogło się starać tylko 40 studentów, ale nie wiadomo, ilu ostatecznie przyjęto.

 

staż chirurgia sushi origami żuraw owad test egzamin teoretyczny Kurashiki Central Hospital