Odkryto najstarszy portyk w północnej Grecji

| Humanistyka
Jacques Perreault, Université de Montréal

W Argilos, starożytnym mieście na północy Grecji, odkryto latem br. stoa (wolno stojącą, wydłużoną halę kolumnową) sprzed 2700 lat.

Dobrze znamy portyki z epoki hellenistycznej - od III do I w. p.n.e. - ale wcześniejsze przykłady są skrajnie rzadkie. Stoa z Argilos to jak dotąd najstarszy przykład z północnej Grecji [...] - opowiada prof. Jacques Perreault z Uniwersytetu Montrealskiego.

Pozostałości portyku odkryto na północnym krańcu niegdysiejszej dzielnicy handlowej, 50 m od dawnego portu. W ramach tegorocznych prac odsłonięto niemal 40-m odcinek konstrukcji. Odkopano 5 z 7 wyodrębnionych tam sal. Każda miała 5 m szerokości i 7,5 m długości. Z tyłu znajdowała się ściana o wysokości 2,5 m.

Chociaż dywagowano, że portyk mógł zostać zamówiony i zrealizowany przez świetnie prosperujące miasto, wydaje się to mało prawdopodobne. Gdyby rzeczywiście tak było, nad budową czuwałby architekt, który stałby na straży integralności architektonicznej. Tymczasem techniki konstrukcyjne i kamienie w poszczególnych pomieszczeniach są różne, co wskazuje na udział wielu murarzy. Wg Perreaulta, za budową stoa stali więc raczej przedsiębiorcy, a nie miasto.

stoa portyk Grecja Argilos Jacques Perreault