Narzędzie dla cukrzyków: inteligentne skarpety podłączone do smartfona

| Zdrowie/uroda
Hebrew University of Jerusalem

Studenci z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opracowali skarpety z czujnikami nacisku, które są połączone z aplikacją na smartfony, ostrzegającą pacjentów z cukrzycą przed rozwojem ran.

Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy, w którym dochodzi do odcinkowego uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych oraz ruchowych, a także układu autonomicznego. Problemem są niedokrwienie, zmiany w budowie stopy w wyniku neuropatii czuciowej i w końcu nadmierny ucisk. Pacjenci często doznają też urazów mechanicznych, które źle się goją. Tzw. stopa cukrzycowa bywa przyczyną amputacji.

Diabetyków zachęca się do regularnych kontroli, jednak owrzodzenia są diagnozowane już po utworzeniu, co oznacza leczenie i wzrost kosztów opieki zdrowotnej.

Problemem tym postanowili się zająć członkowie programu BioDesign: Medical Innovation (został on utworzony przez Uniwersytet Hebrajski i Centrum Medyczne Hadassah). Dzięki temu powstały skarpety SenseGO, które można prać w pralce.

Czujniki wykrywają zmiany nacisku związane z wadliwą postawą, deformacjami anatomicznymi czy źle dopasowanymi butami. Są one rejestrowane jako sygnały elektryczne i przekazywane do aplikacji na smartfony, która informuje pacjentów o ryzyku.

stopa cukrzycowa owrzodzenie ryzyko rozwój nacisk zmiana czujnik SenseGO skarpety smartfon aplikacja