Strach zniekształca świadomość przestrzeni

| Psychologia
johndal (John Dalrymple), CC

Strach zniekształca postrzeganie zbliżających się obiektów, sprawiając, że nie doceniamy dystansu, jaki nas od nich dzieli (Current Biology).

Nasze wyniki wskazują, że emocje i percepcja nie są w umyśle w pełni rozdzielone. Strach może zmieniać nawet podstawowe aspekty tego, jak widzimy otaczający świat. [To spostrzeżenie] ma oczywiste konsekwencje dla zrozumienia klinicznych fobii - podkreśla Stella Lourenco z Emory University.

Lourenco i Mattew Longo z Birkbeck, University of London przeprowadzili eksperyment, w ramach którego prosili pracujących na komputerze ochotników, by wciskając guzik, wskazali moment, kiedy wyświetlany bodziec się z nimi zderzy. Najpierw przez sekundę obiekt się rozszerzał, a potem znikał, co przez stopniowe powiększanie obrazu na siatkówce miało symulować zbliżanie.

Okazało się, że w przypadku zdjęć przerażających obiektów, np. pająków czy węży, badani zaniżali czas kolizji (czasy porównywano z reakcją na niezagrażające obiekty, np. królika lub motyla). [...] Oceniając lęk przed bodźcem, można nawet przewidzieć, jak duży błąd odnośnie do momentu zderzenia ktoś popełni. Im bardziej lęka się pająków, w tym większym stopniu będzie skracać czas, jaki pozostał do wejścia z nim w fizyczny kontakt. Ma to przystosowawczy sens. Jeśli dany obiekt jest zagrażający, lepiej zrobić unik o pół sekundy za wcześnie niż o pół sekundy za późno - zaznacza Lourenco.

Na razie psycholodzy nie wiedzą, czy strach sprawia, że ludziom wydaje się, że obiekt przemieszcza się szybciej, czy dochodzi raczej do rozszerzenia przestrzeni osobistej. Kwestia ta zostanie wyjaśniona w ramach przyszłych badań.

strach odległość ocena czas kolizja zderzenie Stella Lourenco Mattew Longo