Po stymulacji światłem koniec z nadmiernym piciem

| Medycyna
Kirti Poddar, CC

Stymulowanie neuronów dopaminergicznych za pomocą światła hamuje u gryzoni nadmierne picie (ang. binge drinking).

Stymulując określone neurony dopaminergiczne według precyzyjnego wzorca, co prowadzi do niezbyt nasilonego, ale przedłużonego uwalniania dopaminy, można nie dopuścić do wypijania przez szczury dużych ilości alkoholu w krótkim czasie - podkreśla dr Caroline E. Bass z Uniwersytetu w Buffalo. Co ciekawe, gryzonie unikają alkoholu nawet po ustaniu stymulacji.

Podczas eksperymentów Amerykanie zastosowali głęboką stymulację mózgu, tyle tylko, że nie prądem, ale światłem (optogenetykę). Stymulacja elektryczna [...] dotyczy wszystkich neuronów, a w mózgu występują przecież różne ich typy: z rozmaitymi neuroprzekaźnikami i funkcjami. Optogenetyka pozwala pobudzać w danym czasie tylko jeden rodzaj komórek nerwowych.

Bass wykorzystała wirus do wprowadzenia do mózgu genu światłowrażliwego białka. Stworzyłam wirus, który mógł prowadzić do produkcji tej proteiny wyłącznie w neuronach dopaminergicznych [układu nagrody].

Analizując uzyskane wyniki, Bass wspomina nie tylko o poznawaniu/leczeniu alkoholizmu, ale i o terapii wszelkich chorób psychicznych i neurologicznych ze składową dopaminową. "Wystarczy" skierować terapeutyczny gen do odpowiedniej części mózgu, np. istoty czarnej, która ulega zwyrodnieniu w przebiegu parkinsonizmu.

stymulacja światło optogenetyka alkoholizm nadmierne picie gryzonie Caroline E. Bass