Intel zapowiada superchip

| Technologia
Intel

Intel oznajmił, że pracuje nad „superchipem“, który ma trafić na rynek HPC (high-performance computing). Nowy układ zagości przede wszystkim w superkomputerach.

Kość uzupełni ofertę Intela na tym rynku. Obecnie w superkomputerach wykorzystywane są przede wszystkim procesory Xeon oraz koprocesory MIC (many-integrates cores).

We właśnie budowanym suprekomputerze Stampede, który ma osiągnąć wydajność 10 petaflopsów wykorzystane zostaną najnowsze Xeon E5 oraz 50-rdzeniowy MIC Knights Corner.

O nowym układzie wiadomo tyle, że zostanie on wyposażony w InfiniBand. To standard szeregowego wielokanałowego interfejsu wejścia/wyjścia, który charakteryzuje się niskim opóźnieniem i bardzo wysoką przepustowością. W założeniu InfiniBand miał zastąpić takie protokoły jak Fibre Channel i Ethernet, jednak dotychczas nie zdobył większej popularności. W styczniu bieżącego roku Intel odkupił od firmy Qlogic część odpowiedzialną za InfiniBand. Półprzewodnikowy gigant chce zintegrować tę technologię w swoich kościach.

Zintegrowanie InfiniBand w układzie może ułatwić budowanie wysoko wydajnych systemów o małym opóźnieniu. Zobaczymy, czy będą z tego jakieś korzyści - mówi Nathan Brookwood, analityk firmy Insight 64.

superchip HPC superkomputer Intel InfiniBand Knights Corner Xeon