Superkomputer bez procesorów
Szkoccy naukowcy stworzyli niewielki superkomputer, który nie wykorzystuje procesorów. Komputer Maxwell powstał na uniwersytecie w Edynburgu, a jego twórcą jest FPGA High Performance Computing Alliance (FHPCA). Zamiast procesorów wykorzystuje on 64 programowalne układy logiczne FPGA firmy Xilinx. Całość zamknięto w obudowie IBM-a przeznaczonej dla serwerów typu blade.
Układy są osobno programowane do każdego zadania i to w taki sposób, by otrzymywały tylko i wyłącznie instrukcje konieczne do jego wykonania. Dzięki temu pracują one z maksymalną wydajnością.
FHPCA twierdzi, że wart 3,6 miliona funtów system jest 10-krotnie bardziej wydajny i 300-krotnie szybszy od tradycyjnych superkomputerów porównywalnej wielkości. Jednocześnie do pracy potrzebuje 10 razy mniej energii.
Maxwell będzie wykonywał zadania typowe dla superkomputerów. Zostanie więc zaangażowany do obróbki danych sejsmologicznych, finansowych oraz do modelowania czy zadań obronnych.
Przed zbytnim optymizmem dotyczącym Maxwella ostrzegają jednak sami jego twórcy. Układy FPGA są trudne w programowaniu i może się to stać główną przeszkodą na drodze upowszechnienia się bezprocesorowych superkomputerów.
Mark Persons, dyrektor Edinburgh Parallel Computing Centre, mówi, że następnym krokiem będzie zachęcenie biznesu i środowiska naukowego do używania Maxwella oraz prace nad uproszczeniem tworzenia oprogramowania dla tego typu maszyn.
Komentarze (7)
waldi888231200, 2 sierpnia 2007, 22:59
Ale numer bo te drobne układy są u nas po 40zł
techon, 24 sierpnia 2007, 00:37
Mi się wydaje że zanim by to sie przyjeło.... producenci komputerów KWANTOWYCH zac zeliby swoje maszyny promowac....które są nie 10-krotnie wydajniejsze tylko kilkaset-krotnie albo i wiecej... bardziej wydajne.... a o szybkości już nic nie mówiąc :P pzdr
Sebaci, 24 sierpnia 2007, 00:55
Komputery kwantowe to coś jeszcze odległego. Także na razie należy skupiać się na udoskonalaniu istniejących rozwiązań, wprowadzaniu optyki.
techon, 24 sierpnia 2007, 01:29
To prawda.... ale już jest prototyp komputera kwantowego.... ;)
Sebaci, 24 sierpnia 2007, 03:28
Ale mówi się że to jest tylko substytut kompa kwantowego i daleko mu jeszcze do prawdziwego kompa kwantowego No i do roku w którym opracują te komputery kwantowe musisz jeszcze dodać czas aż stanieją i upowszechnią się, żeby zwykły Kowalski mógł sobie na niego pozwolić
techon, 24 sierpnia 2007, 12:19
Ale mi nie chodzi o to żeby te komputery..... "przyszłości" były tak tanie żeby były do użytku przez zwykłych ludzi.... mi chodzi wykorzystywanie ich do celów np. cytuje "do obróbki danych sejsmologicznych, finansowych oraz do modelowania czy zadań obronnych".
kasia, 24 sierpnia 2007, 22:40
hehe no wlasnie techon! zwykly czlowiek nie potrzebuje komuterka z zawrotna szybkoscia i pamiecia bo i po co ? ;p wystarcza zwykle:) chyba ze pan sebaci wykonuje niezwykle skaplikowane operacje....