Idealne pochłanianie
Znaleziono materiał niemal idealnie pochłaniający światło. Eduard Driessen i Michiel de Dood udowodnili, że warstwa azotku niobu (NbN) o grubości zaledwie 4,5 nanometra pochłania około 100% padającego nań światła.
Dotychczas główny problem z materiałami mogącymi potencjalnie pochłaniać dużo światła polegał na tym, że są one dobrymi lustrami dla światła, które na nie bezpośrednio pada. Dobrze pochłaniają światło odbite. Z kolei ilość światła odbitego i absorbowanego zależy od kąta jego padania i polaryzacji. Jakby przeszkód było mało, istnieją dwa rodzaje polaryzacji - s i p.
Badania nad NbN wykazały, że materiał najlepiej sprawuje się, gdy światło spolaryzowane typu s pada nań pod kątem 35 stopni. Wówczas pochłaniane jest w 94%, a światło typu p jest całkowicie odbijane. Jednak gdy zmienimy właściwości światła tak, by padało ono pod kątem 46 stopni, to absorpcja dla obu rodzajów polaryzacji wynosi 80%, co jest rewelacyjnym wynikiem. Dotychczas osiągano wyniki nie lepsze niż 50%.
Odkrycie Driessena i de Dooda pozwoli na skonstruowanie urządzenia, które umożliwi wykrywanie poszczególnych fotonów. Dotychczas było to niemożliwe, gdyż wykorzystywane materiały pochłaniały zbyt mało światła. Co więcej, przeprowadzone obliczenia wykazały, że na pracę takiego czujnika nie ma wpływu długość fali światła. A to z kolei oznacza, że można go będzie zastosować na przykład w telekomunikacji czy urządzeniach działających na podczerwień.
Komentarze (3)
waldi888231200, 3 lipca 2009, 17:02
'' warstwa azotku niobu (NbN) o grubości zaledwie 4,5 nanometra pochłania około 100% padającego nań światła ''
No to teraz mundur pokryty tym preparatem, spowoduje ze nawet nie zauważymy 3wojny jeśli odbędzie się nocą.
Jurgi, 4 lipca 2009, 09:07
Pytanie w jakim zakresie nie wpływa? Pokrywa się akurat z zakresem widzialnym (człowieka)? Bo światło to tylko wycinek skali promieniowania elektromagnetycznego. Gdyby zakres działania był większy, to może byłby to nowy materiał na „niewykrywalne” samoloty.
Ciekawi mnie też, czy materiał znalazłby zastosowanie przy budowie efektywniejszych baterii słonecznych.
leszczo, 4 lipca 2009, 13:19
o sadzy tez mozna powiedziec ze pochlania ok 100 %.
to ze sa dwa rodzaje polaryzacji to wiadomo od dawna.
a s i p to co to ? 'p' domyslam sie pionowa/poprzeczna a 's' ?
bo chyba nie chodzi o kolowa/eliptyczna.