Sztuczne światło z urządzeń cyfrowych pogarsza jakość snu
Niebieskie światło emitowane przez różne urządzenia, np. telewizory czy tablety, przyczynia się do większej częstości zaburzeń snu.
W eksperymencie zaplanowanym przez zespół z College'u Optometrii Uniwersytetu w Houston wzięli udział ludzie w wieku od 17 do 42 lat. Przez 2 tygodnie wieczorem korzystali z urządzeń cyfrowych w ten sam sposób co zwykle, ale 3 godziny przed snem nosili okulary blokujące fale krótkie. Wszystkich wyposażono w aktymetry. Autorzy publikacji z pisma Ophthalmic & Physiological Optics zaobserwowali 58-proc. wzrost nocnego poziomu melatoniny. Wg dr Lisy Ostrin, wzrosty te były większe niż zachodzące pod wpływem suplementów melatoniny. Badani (22) wspominali też o lepszej jakości snu. Poza tym okazało się, że zasypiali szybciej i spali aż o 24 min dłużej.
"Najważniejszy wniosek jest taki, że wieczorową porą niebieskie światło naprawdę pogarsza jakość snu, a sen jest bardzo ważny dla regeneracji wielu funkcji naszego organizmu".
Amerykanie przypominają, że choć największym źródłem światła niebieskiego jest promieniowanie słoneczne, emitują je także urządzenia LED. Niebieskie światło wzmaga zaś czujność i reguluje nasz zegar biologiczny. Sztuczne światło aktywuje komórki zwojowe siatkówki mające zdolność do bezpośredniego pochłaniania fotonów światła (ang. intrinsically photosensitive retinal ganglion cells, ipRGC), które z kolei hamują syntezę melatoniny.
By poprawić jakość snu, Ostrin zaleca ograniczanie korzystania z urządzeń cyfrowych przed snem, stosowanie filtrów ekranowych czy noszenie okularów blokujących niebieskie światło. Pani doktor przypomina też, że niektóre urządzenia oferują nocne tryby użytkowania, ograniczające ekspozycję na fale z zakresu niebieskiego.
Komentarze (8)
Rafus, 31 lipca 2017, 18:28
W Windows 10 jest opcja 'wyświetlanie nocne', które eliminuje barwę niebieskiego światła.
Gość Astro, 31 lipca 2017, 21:35
A u mnie, od dziesiątków lat, jest takie fajne polecenie jak kill -9 sukinsyna. Windows 10 wpadł na coś, co od ponad stulecia zna każdy amator astronomii?
Aha. I mam taki wyprzedzający epokę monitor. Można robić jaśniej i ciemniej, zmieniać kontrast, wybierać tryb typu tekst, internet, film itp. Można ustawiać temperaturę barwną i takie tam, rodem z odysei kosmicznej rozwiązania. Mam też takie rodem z XXV wieku patent, że jak zasnę, to monitor gaśnie po pewnym czasie. Wszystko to bez windows!!!
Jajcenty, 31 lipca 2017, 22:08
Strasznie żółty obraz potrzebujesz, żeby nie obrywać niebieskim. Jak zrozumiałem niewiele niebieskiego trzeba. Osobiście nie wiem w czym problem. Całe życie przed monitorem po 12 godzin dziennie i śpię jak dziecko. No chyba, że jest ciepło, jak teraz, wtedy nie śpię - planuję zatrucie naszej gwiazdy.
Aha, ja preferuję shutdown -h +120 i spokojnie zasypiam na filmie
pogo, 31 lipca 2017, 23:11
Zawsze jestem zwolennikiem rozwiązań automatycznych. Nie chce mi się pamiętać o zmianie temperatury obrazu na monitorze, ani tym bardziej pilnować godziny, o której należy to zrobić. Jest soft, który o to dba i działa na każdym Windowsie i na Linuxach pewnie też znajdzie się jakiś analogiczny. Osobiście korzystam z automatu w win10, a w najbliższym czasie planuję dołączyć podobny automat do oświetlenia w pokoju.
@@Jajcenty, siedzę przed kompem chyba nawet więcej niż Ty i też nie mam problemów ze snem. Jednak zauważyłem, że jak mam ustawione cieplejsze światło to wcześniej chce mi się spać.
Gość Astro, 1 sierpnia 2017, 10:01
Powiedz Pogo, czy cieplejsze to cieplejsze, czy jednak zimniejsze?
(wiesz, najgorętsze gwiazdy są niebieskie i większość energii sieją w UV)
W każdym razie zakleiłem paskudnie "zimne" (niebieskie) LEDy.
pogo, 1 sierpnia 2017, 14:15
Wiem wiem, że tzw. ciepłe światło ma niższą temperaturę barwową Myślę, że jednak zostałem dobrze zrozumiany.
BogiUbogi, 1 sierpnia 2017, 14:31
Ej ej ej
Mam Deja Vu, nie było podobnego newsa kilka lat temu?
pogo, 1 sierpnia 2017, 15:37
Oczywiście, że był i to pewnie kilka razy w ciągu ostatnich 10 lat. Kolejni naukowcy okrywają to samo