Syrop klonowy zwiększa wrażliwość bakterii na antybiotyki
Skoncentrowany ekstrakt syropu klonowego sprawia, że bakterie stają się bardziej wrażliwe na antybiotyki.
Wyniki opublikowane w piśmie Applied and Environmental Microbiology sugerują, że połączenie wyciągu z syropu klonowego z antybiotykami zwiększy podatność mikroorganizmów na leczenie, prowadząc do zmniejszenia stosowanych dawek.
Zespół prof. Nathalie Tufenkji z McGill University przygotował ekstrakt syropu klonowego, który składa się głównie ze związków fenolowych.
Kanadyjczycy testowali uzyskany produkt m.in. na wywołujących zakażenia dróg moczowych pałeczkach okrężnicy (Escherichia coli) i Proteus mirabilis. Wyciąg sam w sobie radził sobie z patogenami dość słabo, lecz w połączeniu z antybiotykami wykazywał szczególną skuteczność. Działał też synergicznie z lekami, niszcząc biofilmy.
Zanim stwierdzimy, jaki efekt uda się uzyskać u ludzi, najpierw trzeba będzie przeprowadzić badania in vivo, a ostatecznie testy kliniczne. Odkrycia wskazują jednak na potencjalnie prosty i efektywny sposób zmniejszenia wykorzystania antybiotyków. Wyobrażam sobie, że ekstrakt syropu klonowego wszedłby ostatecznie np. w skład kapsułek antybiotyków.
Naukowcy stwierdzili, że ekstrakt wpływał na ekspresję genów bakterii, hamując różne geny związane z lekoopornością i zjadliwością.
Wszystkie wykorzystane w studium próbki syropu klonowego kupiono na lokalnych targach w Montrealu. Później zamrażano je aż do rozpoczęcia eksperymentu, podczas którego w ramach wieloetapowego procesu uzyskiwano bogaty w związki fenolowe ekstrakt.
Komentarze (0)