Windows i Linux tracą, Mac OS X rośnie

| Technologia
Travel Aficionado

Po raz pierwszy od dłuższego czasu udział Windows w rynku desktopowych systemów operacyjnych spadł poniżej 90%. System z Redmond stracił w ciągu miesiąca niemal 2 punkty procentowe i obecnie należy doń 88,77% rynku. Co interesujące, niewielką stratę zanotował też Linux,  którego udziały zmniejszyły się o 0,2%, a jednocześnie wzrosły udziały Mac OS X. Zwiększyły się one aż o 1,8%. Obecnie do systemu Apple'a należy 9,57% rynku desktopów.

Główną przyczyną spadku udziału Windows jest coraz mniejsza popularność systemów Windows 7 oraz Windows XP. Udziały starszego z nich zmniejszyły się poniżej 10%, jednak wciąż jest on używany na 9,7% komputerów. Spadają też udziały Windows 7, który po raz pierwszy od lat jest używany na mniej niż 50% komputerów. Jednocześnie jednak popularność Windows 10 nie rośnie na tyle szybko, by mógł on odrobić straty powodowane przez starsze systemy.

Niektórzy eksperci uważają, że rosnące od kilku miesięcy udziały systemu Mac OS X spowodują, że stanie się on bardziej atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Sytuację może poprawiać fakt, że dotychczas odkryto niewiele dziur w tym OS-ie. Zdaniem F-Secure znanych jest jedynie 115 luk w Mac OS X.

system operacyjny Windows Linux Mac OS X rynek