Robot testuje zestawy kilkudziesięciu substancji naraz

| Medycyna
Goldmund100, CC

Na Uniwersytecie w Uppsali powstał system robotyczny, który pozwala na testowanie połączeń kilkudziesięciu potencjalnych leków przeciwnowotworowych naraz. Dzięki temu można szybko znaleźć optymalne zestawy.

Złożone choroby, takie jak nowotwory, leczy się obecnie najczęściej, łącząc kilka medykamentów. Działają one w pojedynkę, ale niekoniecznie tworzą zestawy najlepsze z możliwych. Nowy robot, który wyszukuje optymalne kombinacje, został stworzony przez grupę badawczą dr. Matsa Gustafssona.

Zbudowaliśmy system robotyczny, który planuje i przeprowadza eksperymenty z wieloma substancjami, [a następnie] wyciąga z rezultatów wnioski. Idea jest taka, by stopniowo udoskonalać kombinacje związków, tak by zabijały one komórki nowotworowe, nie szkodząc komórkom zdrowym - wyjaśnia dr Claes Andersson.

Zamiast łączyć tylko kilka substancji, robot manipuluje kilkudziesięcioma naraz. W przyszłości miałby sobie radzić z o wiele większą ich liczbą, najlepiej setkami.

Znaleźliśmy się w gronie [zaledwie] kilku laboratoriów na świecie, które dysponują takim robotem. Jednak do tej pory naukowcy wykorzystywali takie systemy, by przyglądać się zestawieniom uśmiercającym komórki nowotworowe, nie biorąc pod uwagę skutków ubocznych - dodaje Gustafsson.

Kolejny etap ma polegać na większym zautomatyzowaniu systemu (obecna wersja nadal bazuje na paru krokach manualnych). Szwedzi chcą także wbudować w algorytm sterujący więcej danych, np. na temat celów leków i szlaków patogenezy.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports uważają, że robot może pomóc w odkryciu nowych związków, przywracających wrażliwość komórek nowotworowych na leki.

system robotyczny robot lek przeciwnowotworowy zestaw połączenie komórki nowotworowe Mats Gustafsson Claes Andersson