Surfaktanty jak pasta do zębów

| Ciekawostki

Toksyczność sufraktantów wykorzystywanych podczas szczelinowania hydraulicznego nie jest większa od toksyczności środków chemicznych używanych na co dzień w domach. Takie wyniki dały analizy przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado Boulder.

Płyn wykorzystywany podczas szczelinowania hydraulicznego składa się przede wszystkim z piasku i wody, jednak firmy korzystające z tej metody wydobycia, dodają doń różne środki chemiczne zapobiegające rozwojowi bakterii, korozji czy właśnie surfaktanty. Te ostatnie zmniejszają napięci pomiędzy wodą i ropą naftową, dzięki czemu ze skał można pozyskać więcej ropy.

W piśmie Analytical Chemistry opublikowano artykuł, którego autorzy badali surfaktanty znalezione w płynach do szczelinowania wykorzystywanych przez firmy w stanach Kolorado, Luizjana, Nevada, Pennsylvania i Teksas. Okazało się, że związki chemiczne obecne w surfaktantach można znaleźć też w paście do zębów, lodach czy detergentach. To pierwsze badania opisujące organiczne związki chemiczne wstrzyknięte do studni wydobywczych przez firmy zajmujące się szczelinowaniem hydraulicznym. Odkryliśmy, że większość z nas używa tych samych związków w swoich domach - mówi Michale Thurman, główny autor badań i współzałożyciel Laboratory for Environmental Mass Spectrometry na University of Colorado. Sponsorem laboratorium jest firma Agilent Technologies, producent urządzeń laboratoryjnych.

Obecnie na terenie USA istnieje około 200 000 studni, w których odbywa się szczelinowanie hydrauliczne. Od dawna obawiano się, że środki wykorzystywane podczas szczelinowania mogą zanieczyszczać glebę i wody powierzchniowe. Jednak badania wspomnianych środków są bardzo trudne. Firmy wydobywcze opracowują własne mieszanki, a ostra konkurencja na rynku powoduje, że nie chcą one zdradzać ich składu.

Najnowsze badania są niezwykle istotne nie tylko ze względu na możliwość oceny toksyczności płynów, ale również ze względu na to, iż dzięki ich unikatowemu składowi możliwe będzie wyśledzenie źródła zanieczyszczeń, gdyby do takich doszło.

Autorzy badań podkreślają, że nie można ich odnosić do wszystkich odwiertów. Firmy modyfikują mieszanki m.in. ze względu na warunki geologiczne danego pola wydobycia, zatem obecne badania są ważne tylko dla studni, z których próbki pobierano. Dowiedzieliśmy się, że w studniach, które badaliśmy, nie były wykorzystywane silnie toksyczne surfaktanty - Thurman.

szczelinowanie hydrauliczne surfaktant toksyczność gaz łupkowy