EPA uznaje, że szczelinowanie hydrauliczne może zanieczyścić wodę

| Ciekawostki
Gerry Dincher, CC

W opublikowanym wczoraj raporcie amerykańska Agencja Ochrony środowiska (EPA) uznała, że ropa i gaz wydobywane metodą szczelinowania hydraulicznego mogą w pewnych okolicznościach zanieczyścić źródła wody pitnej. We wstępnej wersji raportu EPA stwierdziła, że nie istnieje "systemowe zakrojone na szeroką skalę" zagrożenie ze strony tej technologii. Wersja ostateczna różni się więc znacząco wnioskami.

Najnowszy raport stworzono po ponad pięciu latach badań. Mimo tak długotrwałych prac doradca naukowy EPA Thomas Burke zauważa, że poważne braki w danych utrudniały ocenę. Raport nie przynosi definitywnych odpowiedzi na wiele pytań, jednak władze lokalne, przemysł wydobywczy i lokalne społeczności mogą opierać się na nim przy podejmowaniu bardziej świadomych decyzji odnośnie szczelinowania.

Dokument cieszy obrońców środowiska, tym bardziej, że obejmujący za kilka tygodni władzę Donald Trump zapowiedział zniesienie wielu przepisów ograniczających możliwość wydobywania surowców naturalnych i ogłasza nową epokę paliw kopalnych.

Raport został skrytykowany przez przedstawicieli przemysłu wydobywczego, którym - co oczywiste - znacznie bardziej podobała się jego wstępna wersja. Jeśli szczelinowanie hydrauliczne stanowiłoby poważne zagrożenie dla źródeł wody pitnej, to uzyskane przez EPA dane by to wykazały. A nie wykazują - mówi rzecznik prasowy grupy Energy in Depth Katie Brown.

szczelinowanie hydrauliczne woda pitna EPA