Szczepionka chroniąca dziewczęta działa po jednej dawce?

| Medycyna
@alviseni (El Alvi), CC

Nowe analizy wskazują, że chroniące przed rakiem szyjki macicy szczepionki przeciwko wirusowi HPV mogą działać już po jednej dawce. Obecnie zaleca się wstrzyknięcie trzech dawek. Autorzy analizy podkreślają, że nie zdobyli jeszcze na tyle mocnych dowodów, by zalecić natychmiastową zmianę procedur, jeśli jednak okaże się, iż mają rację, to zmniejszenie dawki z 3 do 1 może mieć olbrzymi wpływ na liczbę szczepionych dziewcząt na całym świecie.

Rak szyjki macicy to czwarta najpowszechniejsza przyczyna śmierci wśród kobiet umierających na raka. Każdego roku zabija on ponad 260 000 osób.

Specjaliści z amerykańskiego National Cancer Institute i innych instytucji przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 24 000 młodych kobiet, które otrzymały jedną, dwie lub trzy dawki szczepionki Cervarix. Oszacowali, że po czterech latach efektywność szczepionki wynosi 77-86 procent i jest niezależna od liczby przyjętych dawek.

Badania sfinansował National Cancer Institute oraz sponsorzy, wśród nich producent wspomnianej szczepionki, GlaxoSmithKline.

Julia Brotheron, dyrektor ds. medycznych w australijskim National HPV Vaccination Program Register komentuje, że jeśli udałoby się zmniejszyć liczbę dawek z 3 do 1 można by uratować życie milionów kobiet na całym świecie. Zdaniem uczonej istnieje duża nadzieja, że badania się potwierdzą, gdyż trudno sobie wyobrazić, by działał tutaj inny, nieznany czynnik, oprócz samej szczepionki.

Inną szczepionką przeciwko HPV jest Gardasil sprzedawany przez firmę Merck. Nie wiadomo, czy również i ona byłaby skuteczna po jednej dawce, jednak jest to możliwe, gdyż – podobnie jak Cervarix – wykorzystuje 'podobne do wirusa' cząstki.

Przedstawiciele GlaxoSmithKline z zadowoleniem przyjęli wyniki badań, jednak stwierdzili, że obecnie nie mają zamiaru składać wniosku o udzielenie licencji na stosowanie pojedynczej dawki leku.

Podejrzenia, że lek może być skuteczny przy mniejszej dawce, nie są czymś nowym. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii zmieniono procedury i obecnie zaleca się stosowanie dwóch dawek szczepionki. W USA nadal stosuje się trzy dawki, a każda z nich kosztuje około 100 USD.

Aimee Kreimer z U.S. National Cancer Institute, jedna z autorek badań, stwierdziła, że obecnie najważniejsze jest zbadanie, jak długo chroni pojedyncza dawka. Szczepionka musi chronić przez co najmniej 10 lat, a idealnie byłoby gdyby chroniła przez 20 lat przed rakiem szyjki macicy spowodowanym infekcją wirusem HPV. Wtedy miałaby największy wpływ na spadek liczby przypadków nowotworu.

szczepionka HPV rak szyjki macicy