Polimerowy adiuwant wspomaga szczepionki przeciw grypie czy HIV

| Medycyna
@alviseni (El Alvi), CC

Brytyjsko-szwedzko-amerykański zespół naukowców odkrył, że polimer polietylenoimina (PEI) jest świetnym adiuwantem, ponieważ podany razem z testowymi szczepionkami przeciw wirusom grypy, HIV i opryszczki nasila odpowiedź immunologiczną w stosunku do antygenów. Badania prowadzono na myszach. Ich wyniki ukazały się w piśmie Nature Biotechnology.

Gryzonie, którym donosowo zaaplikowano pojedynczą dawkę szczepionki przeciw grypie z PEI, były całkowicie chronione przed śmiertelną dawką wirusa. To znaczna poprawa, w porównaniu do zwierząt zaszczepionych preparatem bez adiuwantu lub z innymi adiuwantami.

Obecnie akademicy z Uniwersytetu Oksfordzkiego planują eksperymenty z fretkami, które stanowią lepszy model zwierzęcy do badania grypy. Zamierzają także ustalić, jak długo ochrona się utrzymuje. Nabywanie 100-proc. ochrony po jednym szczepieniu jest czymś niezwykłym (nawet w studiach z udziałem myszy). [...] PEI ma więc potencjał, by stać się silnym adiuwantem w szczepionkach przeciw wirusom [...], lecz trzeba pokonać jeszcze wiele etapów, nim zastosuje się go u ludzi - tłumaczy prof. Quentin Sattentau.

Adiuwanty to substancje zwiększające lub modulujące odpowiedź immunologiczną przeciw antygenom. Choć o potrzebie ich stosowania mówi się od ok. 100 lat, sposób działania zrozumiano dopiero ostatnio. Skutek? W obecnych szczepionkach stosuje się jedynie niewielki zestaw adiuwantów (często z powodów historycznych). Nic więc dziwnego, że istnieje potrzeba opracowania nowych adiuwantów, wydobywających ze szczepionki najwłaściwszą odpowiedź immunologiczną.

Kiedy PEI dodano do szczepionek z białkami wirusów HIV, grypy lub opryszczki, u gryzoni pojawiła się silna reakcja odpornościowa przeciw wirusowi. Była ona wydatniejsza niż w przypadku innych testowanych obecnie adiuwantów. Zespół wykazał, że polietylenoimina działa podobnie na króliki, co sugeruje, że efekt jest ogólniejszy i nie ogranicza się wyłącznie do myszy.

Na korzyść PEI przemawia fakt, że sprawdza się jako adiuwant w szczepionkach podawanych na błony śluzowe. Wyeliminowanie igieł to duży plus w przypadku pacjentów z trypanofobią, ale na tym nie koniec, bo gdy weźmie się pod uwagę mechanizm zakażenia, w przypadku wszystkich 3 analizowanych wirusów bramą są właśnie błony śluzowe. Wirusy grypy obierają na cel śluzówkę dróg oddechowych, a HIV i wirus opryszczki - genitaliów.

szczepionka adiuwant polimer polietylenoimina grypa HIV wirus opryszczki Quentin Sattentau