Wyższość porannej szczepionki

| Zdrowie/uroda
@alviseni (El Alvi), CC

Najnowsze badania zespołu z Uniwersytetu w Birmingham pokazały, że szczepienie na grypę jest najskuteczniejsze, gdy podaje się je rano.

Wyniki opublikowane w piśmie Vaccine sugerują, że podanie szczepionek rano, a nie po południu wywołuje większą odpowiedź immunologiczną.

Brytyjczycy wzięli pod uwagę dane zebrane w 24 praktykach lekarza rodzinnego w regionie West Midlands. W latach 2011-13 podczas dorocznych szczepień przeciwko grypie przeprowadzono klasterowe badanie randomizowane. Dwieście siedemdziesiąt sześć osób w wieku ponad 65 lat zaszczepiono przeciwko 3 szczepom wirusa grypy albo w godzinach porannych (9-11), albo popołudniowych (15-17).

Miesiąc później w przypadku 2 z 3 szczepów w kohorcie szczepionej rano zaobserwowano znacząco większy wzrost stężenia przeciwciał. W przypadku 3. szczepu nie stwierdzono różnic między osobami szczepionymi rano i po południu.

Wiemy, że istnieją dobowe fluktuacje w odpowiedziach immunologicznych i chcieliśmy sprawdzić, czy to może się rozciągać na odpowiedź przeciwciał na szczepienie. Ustalenie, że poranne szczepienia generują o wiele skuteczniejszą reakcję, wpłynie nie tylko na harmonogram szczepień na grypę, ale i na ogólne strategie szczepienia - podkreśla dr Anna Phillips.

Rokrocznie znaczącą część zasobów przeznacza się na zapobieganie infekcjom grypowym, zwłaszcza u starszych dorosłych, ale mniej niż połowa [pacjentów] wytwarza wystarczającą liczbę przeciwciał, by ochrona była pełna. Nasze badania pokazują, że zmiana pory szczepienia na poranki może poprawić skuteczność działań prewencyjnych, nie zwiększając kosztów opieki zdrowotnej - dodaje prof. Janet Lord.

Brytyjczycy planują teraz badania na większą skalę. Chcą w ten sposób stwierdzić, czy strategia porannego szczepienia przynosi korzyści szerszej populacji 65+, w tym diabetykom i pacjentom z upośledzającymi odporność chorobami wątroby i nerek. Studium ma też określić, czy szczepienie rano daje podobne efekty w przypadku obowiązkowych dla seniorów szczepionek przeciwko penumokokowym zapaleniom płuc.

szczepionka grypa odpowiedź immunologiczna reakcja przeciwciał seniorzy Anna Phillips Janet Lord