Uczeni zajrzeli do wnętrza szkła
Do przyszłorocznej edycji Księgi Rekordów Guinessa zostanie wpisany najcieńczy znany ludzkości fragment szkła. Obiekt o grubości jednej molekuły, dwóch atomów, został odkryty przypadkiem przez naukowców z Cornell University i niemieckiego Uniwersytetu w Ulm. Szkło jest tak cienkie, że pod mikroskopem elektronowym widoczne są pojedyncze atomy krzemu i tlenu.
Profesor David A. Muller z Cornell, w którego pracowni dokonano odkrycia, mówi, że doszło do niego przypadkowo. Uczeni tworzyli grafen na miedzianej folii, używając w tym celu pieca kwarcowego. W pewnym momencie zauważyli, że na grafenie powstał jakiś osad. Gdy się mu przyjrzeli okazało się, że to szkło.
Uczeni doszli do wniosku, że w piecu doszło do przypadkowego wycieku powietrza, wskutek czego miedź przereagowała z kwarcem. W efekcie na grafenie osadziło się szkło.
To przypadkowe odkrycie pozwoliło znaleźć odpowiedź na pytanie dręczące naukowców od kilkudziesięciu lat. Szkło zachowuje się jak ciało stałe, ale od 80 lat naukowcy sądzą, że jego struktura przypomina ciecz. Dotychczas nie można było przyjrzeć się atomowej budowie szkła, gdyż nikt nie potrafił uzyskać wystarczająco cienkiej próbki. Teraz, dzięki przypadkowi, możliwe było zobrazowanie pojedynczych atomów szkła i określenie jego struktury.
Okazało się, że W.H. Zachariasen, który 1932 roku narysował diagram budowy szkła, nie pomylił się. Rzeczywiście wygląda ono uderzająco podobnie do jego rysunku. Profesor Muller już teraz wie, że stworzył dzieło swojego życia. Gdy w przyszłości popatrzę wstecz na swoją karierę, to właśnie z tego osiągnięcia będę najbardziej dumny. Po raz pierwszy udało się zobaczyć ułożenie atomów w szkle - stwierdził uczony.
Komentarze (4)
Gość kremien, 13 września 2013, 11:58
I co wyszlo? czy szkło ma strukturę cieczy, czy nie?
Klapocjusz, 13 września 2013, 12:40
William Houlder Zachariasen stwierdził że szkło ma co prawda trójwymiarową budowe krystaliczną ale brakuje jej "cykliczności", inaczej mówiąc struktura jest nie ciągła składa się jak by z konglomeratów mniejszych kryształów. Co może wskazywać że szkło ma strukturę cieczy.
raweck, 13 września 2013, 17:43
"pojedynczych atomów szkła" - chyba nie ma czegoś takiego jak atomy szkła
Usher, 14 września 2013, 23:28
Trzeba było podać odnośnik nie do witryny, a do artykułu, w którym jest zamieszczona stosowna ilustracja struktury szkła: http://phys.org/news...lass-atoms.html
Jak widać z tej ilustracji, Klapocjusz nie ma racji. Struktura szkła jest zbliżona do kwazikrystalicznej, czyli ciągła i niepowtarzalna, ale w odróżnieniu od kwazikryształów znacznie bardziej nieuporządkowana, nieregularna, zbudowana z różnorodnych wielokątów - co najmniej od czworokątów do ośmiokątów.