Narzędzie do produkcji lin sprzed 40 tys. lat

| Humanistyka
University of Tübingen

Niemieccy archeolodzy znaleźli narzędzie sprzed ok. 40 tys. lat, które służyło do produkcji lin, kluczowego elementu technologii prehistorycznych zbieraczy i myśliwych.

Autorzy publikacji z pisma Archäologische Ausgrabungen Baden-Württemberg podkreślają, że choć w rzadkich przypadkach znajdowano odciski sznura w ceramice oraz jego przedstawienia w sztuce epoki lodowcowej, to de facto o linach i tekstyliach z paleolitu nie wiadomo było właściwie nic.

Zespół prof. Nicholasa Conarda z Uniwersytetu w Tybindze natrafił na 20,4-cm narzędzie z kości mamuta w jaskini Hohle Fels w pobliżu miasta Ulm na terenie Jury Szwabskiej. Znajdują się w nim 4 otwory o średnicy od 7 do 9 mm. W każdym z otworów precyzyjnie wyrzeźbiono głębokie spiralne nacięcia. Wg specjalistów, nie były one zdobieniami, ale cechami dizajnu sprzętu do produkcji lin.

W przeszłości podobne znaleziska uznawano za urządzenia do produkcji strzał, dzieła sztuki, a nawet instrumenty muzyczne. Dzięki doskonałemu zachowaniu i świetnie zaplanowanym testom ekipy dr Veerle Rots z Uniwersytetu w Liège udało się jednak zademonstrować, że kościane narzędzie służyło do produkcji lin z włókien roślinnych występujących w okolicach Hohle Fels.

To narzędzie daje odpowiedź na pytanie nękające naukowców od dziesięcioleci: jak w paleolicie wykonywano liny - podkreśla Rots.

Narzędzie do produkcji lin znaleziono w pobliżu podstawy osadów oryniackich ze stanowiska. Podobnie jak znalezione kilka lat temu w Hohle Fels figurka Wenus i flet, urządzenie do produkcji lin ma ok. 40 tys. lat.

Od 23 lipca kościane urządzenie znajduje się na wystawie w Muzeum Prehistorii w Blaubeuren.

sznur lina urządzenie narzędzie produkcja jaskinia Hohle Fels Nicholas Conard Veerle Rots