Szyja technologiczna - nowy problem dermatologiczny

| Zdrowie/uroda
Esther Vargas, CC

Intensywne korzystanie ze smartfonów i tabletów prowadzi do tzw. "szyi technologicznej". Występuje ona najczęściej u 18-39-latków, którzy mają średnio 3 urządzenia cyfrowe i spoglądają na ich wyświetlacze do 150 razy dziennie.

Dermatolodzy wyjaśniają, że wyginanie raz po raz szyi skutkuje zwisaniem skóry, opadaniem policzków i zmarszczką nad obojczykami.

Problem zmarszczek oraz obwisłych policzków i szyi pojawia się zazwyczaj w późnym wieku średnim, lecz w ostatnim dziesięcioleciu [...] zaczął dotyczyć pokolenia młodszych kobiet - opowiada dr Christopher Rowland Payne, konsultant z The London Clinic.

Dermatolodzy podkreślają, że o ile wcześniej ludzie martwili się o tzw. strefę T, o tyle teraz powinni się zatroszczyć o strefę Y, obejmującą dolną część twarzy, szyję i górę klatki piersiowej. Z wiekiem skóra staje się cieńsza, a ekspozycja na słońce pogłębia to zjawisko. Scieńczała skóra łatwiej się marszczy, a tłuszcz z szyi zaczyna zwisać.

Technologiczna szyja występuje u 18-39-latków, którzy przyspieszają działanie grawitacji i naturalną utratę elastyczności skóry, spędzając wiele godzin nad gadżetami. Stałe spoglądanie w dół prowadzi do powstania wielu dodatkowych zmarszczek na brodzie i szyi.

Yves Saint Laurent twierdzi, że udało mu się stworzyć pierwszy na świecie krem, zwalczający objawy technologicznej szyi. Forever Youth Liberator Y-Shape Concentrate zawiera glikanaktif-y, który wspomaga działanie glikanów (te ostatnie stymulują zaś produkcję kolagenu). Gdy ostatnio na potrzeby serii Horizon telewizji BBC przeprowadzono badania dot. kosmetyków przeciwstarzeniowych, wysoko oceniono podstawy naukowe produktu.

szyja technologiczna urządzenie cyfrowe pochylanie wyświetlacz zmarszczka obojczyk broda dr Christopher Rowland Payne